خانه > اخبار خارجی > شمايل جديدی از فورد

شمايل جديدی از فورد

يكي از خودروهايی كه در نمايشگاه بين‌المللي فرانكفورت آلمان به نمايش گذاشته شده از كمپاني فورد است.

Ford Verve | فورد


اين خودرو مفهومي با نام Verve كه در مركز طراحي اروپا فورد طراحي و ساخته شده است، در كلاس خودروهاي كوچك و اسپرت قرار مي‌گيرد. اين مدل مفهومي آغازگر راه جديدي است كه در آن، كمپاني فورد را هر چه بيشتر به سمت خودروهاي كوچك نزديك مي‌كند.
آخرين مدل مفهومي فورد، از فرم‌هاي دو خودرو مفهومي قبلي فورد با نام‌هاي Iosis و Iosis X پيروي مي‌كند و سعي دارد تا هرچه بيشتر خود را به خودروهاي توليدي اكنون فورد مانند Mondeo و S-Max نزديك كند.
با نگاهي ريزبينانه‌تر به اين خودرو مي‌توان به آينده اين خودروساز در كلاس خودرو‌هاي كوچك اميدوار بود. در نمايشگاه فرانكفورت امسال مديران فورد مي‌توانند نظر بينندگان حرفه‌اي و غيرحرفه‌اي را در مورد آينده خودروهاي كوچك خود بدانند، كه اين امر يكي از هدف‌هاي اصلي طراحي يك خودرو مفهومي در يك كمپاني است.


قسمت جلويي خودرو و روي سپر عضلاني اين فورد شاهد يك ورودي هواي بزرگ هستيم كه فرم كلي آن مشابه تمامي فوردهاي اين چند سال اخير است و در حقيقت يادآور فوردهايي است كه تا به حال آنها را ديده‌ايم.
در بالاي اين هواكش بزرگ شاهد يك فرورفتگي ظريف و متناسب هستيم كه با قرار گرفتن آرم فورد در وسط آن يك مجموعه ورودي هواي كاملا اصيل و وفادار به فورد داريم. در قسمت جلويي خودرو وجود چراغ‌هاي كشيده و تهاجمي، به همراه قاب شفاف و لنز‌هاي جداگانه همگي سبب ايجاد حس هيجان بيشتر در بيننده مي‌شوند، انحنايي كه در بالاي چراغ جلو ديده مي‌شود به نوعي وجود لنز‌هاي استوانه‌اي را تشديد مي‌كند.
همچنين چراغ‌هاي مه‌شكن روي سپر و خطوط تيز اطراف آن كه در تمامي طول بدنه اين خودرو ديده مي‌شوند به اين امر كمك مي‌كنند. از نكات مثبت در طراحي اين خودرو مفهومي فورد مي‌توان به خطوط مشخص و تيز اشاره كرد كه كاملا با يكديگر در ارتباط بوده و هيچ خطي در طراحي آن بي‌هدف روي بدنه ايجاد نشده است.
استفاده از قاب كروم در اطراف شيشه‌هاي جانبي و استفاده از سقف شفاف و رينگ‌هاي تمام آلومينيوم 18 اينچي، سبب افزايش جذابيت در طراحي اين خودرو مفهومي شده است.
همگي اين موارد وقتي در كنار يكديگر قرار مي‌گيرند هارموني رنگ ويژه‌اي را به‌وجود مي‌آورند كه در كنار رنگ بدنه اين هماهنگي كامل مي‌شود. استفاده از قطعات آلومينيومي و متريال‌هاي پلاستيك و شيشه به رنگ مشكي و رنگ بنفش تيره خودرو يك مجموعه اسپرت و هيجان‌انگيز را به‌وجود آورده‌اند.
در داخل اين فورد جديد شاهد يك فضاي جذاب و تا حدودي تكراري هستيم. به اين دليل تكراري كه در خودروهاي مفهومي ژاپني تا به حال موارد بسياري را با اين تركيب ديده‌ايم.

Ford Verve | فورد


يعني استفاده از رنگ‌هاي تند در رنگ‌بندي اجزاي داخلي و استفاده زياد از قطعات آلومينيومي و صندلي‌هايي با قطعات چرمي و پارچه‌اي با رنگ‌هاي متفاوت. البته هنوز هم اين فرم‌ها جذابيت خود را دارند. با اينكه ژاپني‌ها در استفاده از متريال‌هاي جديد و بازي با نورها در فضاي داخلي خودروهاي مفهومي خود پيشرو بوده‌اند اما ديگر كمپاني‌ها نيز تمام تلاش خود را به كار مي‌برند تا از اين قافله عقب نمانند.
از نكات برجسته‌اي كه در طراحي فضاي داخلي اين خودرو مفهومي جلب نظر مي‌كند استفاده از يك سقف شيشه‌اي است كه حس رانندگي در فضاي آزاد را القا مي‌كند، البته زماني كه اين خودرو به مرحله توليد برسد متأسفانه اين سقف شيشه‌اي جاي خود را به يك سقف فلزي با مقاومت بالا و استحكام بيشتر مي‌دهد. البته به همين ميزان هم زيبايي و حس درون كابين تغيير خواهد كرد و از جذابيت آن كاسته خواهد شد.
در قسمت پشت اين خودرو به لطف استفاده از خطوط ساده و هماهنگ شاهد يك فرم زيبا و بدون هيچ پيچيدگي خاصي هستيم. چراغ‌هاي بزرگ قسمت عقب كه از چند بخش مجزا تشكيل شده‌اند، براي مطلع ساختن ديگر رانندگاني كه در پشت سر Verve رانندگي مي‌كنند از لامپ‌هاي پر نور LED استفاده مي‌كنند. در طراحي اكثر قسمت‌هاي اين فورد سعي شده تا هيجان براي بيننده قابل لمس باشد، در نماي كناري خودرو وجود گلگير‌هاي برجسته و يك خط مياني بيرون زده از ديگر مواردي است كه گوياي اين مطلب هستند.
در مجموع تنها اشكالي كه مي‌توان بر طراحي اين خودرو مفهومي گرفت اين است كه نمي‌توان در تمامي زوايا اين خودرو را يك فورد اصيل دانست. با اين توجيه كه در طراحي قسمت‌هاي مختلف، طراحان فورد چندان علاقه‌اي به پيروي از اصول طراحي در فورد نداشته‌اند و سعي كرده‌اند تا با پيدا كردن فرم‌هاي جديد و به كار بردن ايده‌هاي نو تحولي نوين در طراحي اين خودرو ايجاد كنند.
اما اگر بخواهيم منصفانه به آن نگاه كنيم بايد بگوييم مديران فورد با هدف‌گيري بازار خودرو‌هاي كوچك تصميم دارند تا خود را هر چه بيشتر در اين بازار پرطرفدار وارد كنند. هر چند كه مدل‌هاي street K Fiesta فورد علاقه‌مندان بسياري دارد.

© منبع خبر

Advertisements
دسته‌ها:اخبار خارجی
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: