خانه > اخبار داخلی > طراحی خودروی اسلامی در ایران خودرو

طراحی خودروی اسلامی در ایران خودرو

ايران خودرو طرح خودروي اسلامي را در دست دارد.
دکتر منوچهر منطقي مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو روز چهار شنبه در جمع سفيران کشورهاي اسلامي در تهران، اعلام کرد، ايران خودرو طراحي خودروي اسلامي را در دستور کار خود قرار داده است
دکترمنوچهر منطقي افزود، طراحي اوليه خوروي اسلامي آغاز شده و اميد مي رود هم زمان با اجلاس آينده سازمان کنفرانس اسلامي اين طرح تحقق يابد و در آينده به محصولات با فناوري بالا توسعه پيدا کند.
مدير عامل ايران خودرو هم چنين گفت، ايران خودرو به عنوان بزرگ ترين خودروساز خاورميانه و جهان اسلام، آمادگي انتقال دانش فني و دستاوردهاي صنعتي خود به کشورهاي مسلمان را دارد.
وي ظرفيت در حال ايجاد ايران خودرو براي توليد خودروهاي مختلف را يک ميليون دستگاه در سال اعلام کرد و گفت، بر اساس برنامه، درسال جاري نزديک 650 هزار دستگاه توليد مي شود.
دکتر منطقي افزود ، ايران خودرو برنامه هاي گسترده اي براي تحکيم حضور خود در بازارهاي جهاني دارد و براي اين منظور از فناوري هاي پيشرفته بهره مي گيرد.
وي ايجاد پايگاه هاي توليد، صادرات محصول، صدور قطعات به ويژه قطعات ريخته گري و ايجاد زنجيره خدمات پس از فروش در کشورهاي مختلف را به عنوان استراتژي هاي ايران خودرو در راه تحکيم جايگاه خود دربازار جهاني نام برد.
مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو ضمن اعلام اينکه، ايران خودرو براي کشورهاي اسلامي برنامه توسعه صنعتي و تجاري دارد، به پايگاه هاي توليد ايران خودرو درکشورهاي خارجي اشاره کرد و افرود، ايران خودرو هفت پايگاه توليد خودرو ازجمله دو پايگاه در آسيا، دو پايگاه در اروپا، دو پايگاه در افريقا و يک پايگاه در امريکاي جنوبي از آن جمله است.


وي سايت سنگال را از جمله سايت هاي ايران خودرو در جهان اسلام عنوان کرد و گفت، اين سايت با 75 ميليون دلار سرمايه گذاري که 60 در صد آن به ايران خودرو تعلق دارد، ايجاد شده که پيش بيني مي شود در پايان سال جاري ميلادي يا شروع سال آينده ، با توليد 15 هزار دستگاه در يک شيفت کاري به بهره برداري برسد.
دکتر منطقي ، سايت سوريه را دومين سايت ايران خودرو در کشورهاي اسلامي عنوان کرد که با سرمايه گذاري 57 ميليون دلار که 40 درصد آن به ايران خودرو تعلق دارد، به بهره برداري رسيده و در يک شيفت کاري 10 هزار دستگاه توليد مي کند.
وي افزود، در ترکمنستان نيز يک سايت که عمدتا به فعاليت هاي بازرگاني مي پردازد با سرمايه گذاري 12 ميليون دلار ايجاد شده است. دکتر منطقي ميزان سرمايه گذاري ايران خودرو در ساير کشورهاي اسلامي را 80 ميليون دلار اعلام کرد که عمدتا درکشورهاي کمتر توسعه يافته و داراي درآمد ارزي پايين انجام شده است.
مدير عامل ايران خورو با اعلام اين که 65 درصد خودروهاي صادراتي ايران خودرو به کشورهاي عضو سازمان کنفرانس اسلامي صادر مي شود، گفت، چنان چه روسيه را هم که جزو ناظران سازمان کنفرانس اسلامي است ، در نظر بگيريم اين ميزان به 95 درصد مي رسد و صادرات ايران خودرو به اين کشورها درسال 2006 با لغ بر 114 ميليون دلار بوده است.
مديرعامل ايران خودرو با اشاره به اين که 59 کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامي هستند، گفـت، از اين تعداد ، هشت کشور در آسيا، 20 کشور در خاورميانه و شمال افريقا، 9 کشور در اروپاي شرقي، 21 کشور در افريقا و يک کشور در امريکاي جنوبي واقع شده اند.
وي ضمن اظهار تاسف ازتوسعه نيافتگي اغلب کشورهاي اسلامي ، گفت، از اين تعداد 38 کشور در حال توسعه و 28 کشور کم تر توسعه يافته هستند. هم چنين از اين تعداد 36 کشور عضو سازمان تجارت جهاني و ، 13 کشور از جمله ايران ناظر اين سازمان هستند و 10 کشور هنوز اقدامي دراين زمينه انجام نداده اند.
منطقي با اشاره به صد شرکت برتر جهان اسلام ، گفت ، از اين تعداد ، عمده آن ها در ترکيه و سپس در مالزي، عربستان، امارات و عربستان سعودي و اندونزي قرار دارند .
وي تعداد شرکت هاي ايراني عضو اين مجموعه را سه شرکت شامل شرکت ملي نفت که جايگاه دوم را در اختيار دارد ، ايران خودرو که رتبه بيست و چهار م را دارد و شرکت ملي پتروشيمي که رتبه سي و هفتم را در اختيار دارد، عنوان کرد.
و ي افزود، در سال 2004 ايران خودرو در بين صد شرکت برتر جهان اسلام رتبه 44 و در سال 2005 رتبه سي و هفتم را در اختيار داشت که با 50 درصد ارتقا در سال 2006 به رتبه بيست و چهارم دست يافت .
مدير عامل ايران خودرو افزود، اگر شرکت هاي نفتي را متمايز کنيم ، ايران خودرو از رتبه ششم برخوردار است و از نظر حجم فروش رتبه سوم را دارا است.
در ادامه اين نشست، دکتر حامد الحسن سفير سوريه درايران گفت :سهم کشورهاي اسلامي در اقتصاد جهاني ناچيز است و بايد اين کشور ها براي دستيابي به سهم مناسب دربازارهاي اسلامي تلاش خود را مضاعف کننذ.
وي ادامه داد: موفقيت هاي صنعتي واقتصادي ايران مي تواند الگويي براي تلاش جديد کشورهاي اسلامي براي ايفاي يک نقش مهم در اقتصاد جهاني باشد.
سفير سوريه تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران درزمينه صنعت خودروسازي به مرحله اي از توانايي رسيده است که اينک قادراست در کشورهاي مختلف خط توليد برند ملي خود يعني سمند را راه اندازي کند که نمونه بارز آن توليد سمند شام در سوريه است .
حامد الحسن تصريح کرد: مردم سوريه به طرز چشمگيري از اين خودرو استقبال کردند و ما خواستار برنامه ريزي جديد ازسوي شرکت ايران خودرو براي افزايش توليد سمند شام هستيم .
وي افزود:توليدات شرکت سيامکو تنها جوابگوي يک چهارم نيازهاي مردم سوريه است زيرا خودروي سمند شام داراي تمامي خصوصيات فني خودروهاي روز جهاني است.
وي در همين حال تاکيد کرد که ايران حق مسلم دارد تا از فناوري هاي هسته اي برخوردار شود و اين در شرايطي است که برخي از کشورهاي قدرت طلب در اين خصوص مانع تراشي مي کنند.
شايان ذکر است در نشست ايران خودرو با سفيران کشورهاي اسلامي ، مهندس مفيدي رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران ، نمايندگان مجلس و مديران وزارت صنايع ومعادن حضور داشتند.

© منبع خبر

Advertisements
دسته‌ها:اخبار داخلی برچسب‌ها: ,
  1. 2007/12/26 در 07:49

    سايت ذكر شده يك سايت اطلاع رساني صنعتي است. مطالب ذكر شده در اين سايت مطلوب شما خواهد بود.

  1. No trackbacks yet.
دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: