خانه > اخبار خارجی > "دایملر – کرایسلر" شد "دایملر"

"دایملر – کرایسلر" شد "دایملر"

سهامداران شرکت سهامی دایملر کرایسلر در یک نشست فوق‌العاده تصمیم گرفتند ، نام شرکت را به «شرکت سهامی دایملر» تغییر دهند. نیم نگاهی به تاریخچه‌ی این شرکت.

سمبل جدایی دایملر از کرایسلر

۵ ماه پس از جدایی شرکت آمریکایی کرایسلر از شرکت آلمانی دایملر ، روز پنجشنبه، ۴ اکتبر سهامداران شرکت دایملر- کرایسلر با اکثریت مطلق آرا تصمیم گرفتند، نام شرکت را عوض کنند. پیش از این نشست، سهامداران در مورد نام جدید شرکت اتفاق نظر نداشتند. برخی خواهان آن بودند که این شرکت مانند گذشته مرسدس- بنز نامیده شود.
دیتر تسچه (Dieter Zetsche)، رئیس هیئت مدیره‌ی شرکت دایملر در باره‌ی نام جدید شرکت می‌گوید: «ما با نام دایملر نشان می‌دهیم که فصل جدیدی از تاریخ این شرکت آغاز شده است، و در عین حال سنت خود به عنوان مخترع اتوموبیل را ارج می‌نهیم».

گوتلیب دایملر

در مورد این که مخترع اتوموبیل کیست، نظرهای متفاوتی وجود دارد. آنچه مسلم است این است که گوتلیب دایملر آلمانی نخستین کسی بود که موفق به ساخت موتور درون‌سوز شد. وی در سال ۱۹۰۰نام مرسدس را برای خودروهای خود برگزید. مرسدس نام دختر دلال خودروهای ساخت دایملر بود.
تقریبا همزمان با دایملر، کارل بنز آلمانی نیز نخستین موتور درون‌سوز خود را ساخت.
پس از پایان جنگ اول جهانی، تا اواسط دهه‌ی ،۱۹۲۰ صنعت خودرو در آلمان وضعیت خوبی نداشت. مشکلات اقتصادی شرکت‌های دایملر و بنز باعث شد که «بانک آلمان» (Deutsche Bank) از آن دو بخواهد، فعالیت‌هایشان را با هم هماهنگ کنند. بر مبنای این پیشنهاد، در سال ۱۹۲۶ این دو شرکت در یکدیگر ادغام شدند و نام دایملر – بنز را برای خود برگزیدند.
در سال ۱۹۹۸ دایملر – بنز و شرکت آمریکایی کرایسلر ادغام شدند و نام «شرکت سهامی دایملر – کرایسلر» را برخود نهادند.

موفقیت بی‌سابقه

شرکت دایملر اعلام کرد که فروش محضولات این شرکت در ماه سپتامبر امسال رکورد جدیدی به جای گذاشته است. «گروه مرسدس» که تولیدکننده‌ی خودروهای مرسدس – بنز، اسمارت و مایباخ است در این ماه ۱۲۴ هزار و ۶۰۰ دستگاه خودرو فروخته است که در تاریخ شرکت دایملر – بنز (یا دایملر – کرایسلر) بی‌سابقه است. از این تعداد، ۱۱۴ هزاردستگاه خودروی مرسدس بوده است.
به این ترتیب تعداد خودروهای فروخته شده‌ی این شرکت در سال جاری مسیحی به بیش از ۹۴۲ هزار دستگاه رسیده، که نسبت به سال گذشته یک‌درصد افزایش پیدا کرده است.

© منبع خبر

Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: