خانه > اخبار داخلی > جدول جدید سن فرسودگی خودروهای کشور اعلام شد

جدول جدید سن فرسودگی خودروهای کشور اعلام شد

جدول جدید سن فرسودگی سواری های شخصی و خودروهای عمومی و تجاری کشور اعلام شد. در این جدول که در تصویبنامه کمیسیون موضوع اصل 138 قانون اساسی گنجانده شده، سن فرسودگی سواری های شخصی، وانت، تاکسی، مینی بوس، میدی بوس، اتوبوس شهری و برون شهری، کامیون، کشنده و موتورسیکلت تا سال 1390 اعلام شده است. براساس این جدول از 10 اردیبهشت ماه تا اول اسفند سال جاری، سن فرسودگی سواری های شخصی و وانت 40 سال، تاکسی 13 سال، مینی بوس و میدی بوس، اتوبوس شهری و برون شهری، کامیون و کشنده 35 سال و موتورسیکلت نیز 20 سال در نظر گرفته شده است. اعتبار این ارقام حدود یک سال است و از اول بهمن ماه امسال سن فرسودگی خودروهای مذکور باز هم کاهش خواهد یافت به نحوی که از این تاریخ به مدت یک سال سن فرسودگی سواری های شخصی 35 سال، وانت و مینی بوس 30 سال، تاکسی 10 سال، میدی بوس 15 سال، اتوبوس شهری 20 سال، اتوبوس برون شهری 25 سال و کامیون و کشنده نیز 33 سال خواهد بود. سن فرسودگی موتورسیکلت تا اول بهمن ماه سال آینده همان 20 سال به حساب می آید. اما طبق جدول اعلام شده از اول بهمن ماه سال آینده به مدت یک سال سن فرسودگی سواری های شخصی 30 سال، وانت و مینی بوس 25 سال، اتوبوس شهری 15 سال اتوبوس برون شهری 20 سال، کامیون و کشنده 28 سال و موتورسیکلت نیز 15 سال در نظر گرفته شده است.

میانگین سن فرسودگی خودروها تا سال90 نصف می شود

سن فرسودگی تاکسی و میدی بوس در این بازه زمانی همان 10 و 15 سال مرحله قبل خواهد بود. اما موضوع کاهش سن فرسودگی خودروها، بدین جا ختم نشده و از اول بهمن ماه 1390 باز هم دستخوش تغییر و تحول می شود به نحوی که از این تاریخ به بعد سواری های شخصی و کامیون و کشنده های 25 ساله، مینی بوس و اتوبوس برون شهری 15 ساله، اتوبوس شهری و موتورسیکلت های 10 ساله و همچنین وانت های 20 ساله، فرسوده به حساب می آید. براساس این گزارش، سن فرسودگی تاکسی و مینی بوس طبق جدول اعلام شده، همان 10 و 15سال باقی خواهد ماند. جدول جدید سن فرسودگی خودروها در کشور در شرایطی اعلام شده که طبق قانون خودروهایی که به این سن برسند حق تردد در جاده های کشور را نخواهند داشت و مالکان آنها باید نسبت به اسقاط این خودروها اقدام کنند. طبق تصویبنامه کمیسیون موضوع اصل 138 قانون اساسی، تسهیلات بانکی یا کمک بلاعوض برای اسقاط وسایل نقلیه فرسوده، متناسب با ارزش آن، حداکثر تا پایان سال 90 پرداخت می شود اما هرچه به پایان زمان مذکور برسیم میزان این تسهیلات کاهش می یابد و در نهایت برابر با ارزش قطعات تشکیل دهنده وسیله نقلیه فرسوده خواهد بود. از سوی دیگر نیروی انتظامی علاوه بر اینکه موظف است از تردد خودروهای فرسوده جلوگیری به عمل بیاورد باید حداکثر ظرف مدت پنج روز کاری گواهی اسقاط خودروهای از رده خارج شده را صادر کند.

© منبع خبر

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار خودروهای فرسوده به این صفحه مراجعه نمایید

  1. 2010/01/27 در 12:10

    اگه کسی ماشین فرسوده خارجی داره من دنبال یه ماشین واسه استفاده شخصی میگردم و میتونم با قیمت بالاتر از طرح تعویض بخرم. بیشتر دنبال ماشین آلمانی یا آمریکایی هستم ولی اگر چیز دیگری هم باشه مشکلی نیست.
    اگه کسی خواست مدل و عکس ماشینشو واسم بفرسته: pr0gramm3rz@yahoo.com

  1. No trackbacks yet.
دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: