خانه > اخبار خارجی > تركيه برای اولين بار خودروی سواری به آمريكا صادر كرد

تركيه برای اولين بار خودروی سواری به آمريكا صادر كرد

اولين محموله از خودروهای سواری توليد تركيه طی مراسمی با حضور رجب طيب اردوغان از بندر تجاری گولجوك در كناره دريای مرمره به آمريكا صادر شد.

به گزارش ايرنا ، نخست وزير تركيه طي سخنانی در اين مراسم، صادرات خودروی سواری تركيه در شرايط انقباضی بازارهای صادراتی در جهان و به كشوری كه مهد خودروی سواری در دنيا شناخته می‌شود، تحولی بسيار مثبت از نظر اقتصاد تركيه می‌باشد.

اردوغان با اشاره به اين كه بحران مالی جهان، صنايع خودروسازی را بيش از هر بخش ديگری تحت تاثير منفی قرار داد، مدعی شد : شروع صادرات خودروی سواری تركيه به آمريكای شمالی نشاندهنده كارايی تدابير تشويقی دولت آنكارا در مبارزه با تبعات بحران مالی جهان است.

رحمی كوچ رييس افتخاری گروه بزرگ صنعتي و تجاری و مالی كوچ و رييس هيات مديره كارخانجات خودروسازی فورد اتوسان تركيه نيز طي سخنانی در مراسم گفت: شروع صادرات خودروی سواری تركيه به آمريكا نقطه عطفی در صادرات صنايع خودروسازی تركيه می‌باشد.

گفته می‌شود اولين بخش از قرارداد صادرات خودروی سواری تركيه به آمريكا ۵۰هزار دستگاه می‌باشد و اين خودروها برای استفاده شهری به عنوان تاكسی در آن كشور طراحی شده اند.

صادرات صنايع خودروسازی و صنايع جنبی خودروسازی تركيه در دوره جديد از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و صدرنشين صادرات اين كشور شده است، به طوری كه صادرات صنايع خودروسازی و صنايع جنبی خودروسازی تركيه در سال گذشته نزديك به ۲۳ميليارد دلار بود ولی امسال با افت شديدی رو به رو شده است.

در چهار ماه اول سالجاری ميلادی صادرات صنايع خودروسازی و صنايع جنبی خودروسازی تركيه با ۵۴/۳درصد كاهش نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۴/۲ ميليارد دلار رسيد.

Advertisements
دسته‌ها:اخبار خارجی
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: