خانه > اخبار داخلی > حذف زودهنگام تسهیلات خودروهای فرسوده

حذف زودهنگام تسهیلات خودروهای فرسوده

براساس قانون توسعه حمل‌و‌نقل عمومي و مديريت مصرف سوخت که در سال 85 از سوی دولت به تصویب رسید مقرر گردید تا به مدت پنج سال (تا سال 90) و به منظور اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی و خودروهای سواری فرسوده، تسهیلاتی از سوی دولت پرداخت شود، اما تسهیلات مذکور تنها در دو سال اول به طرح نوسازی اختصاص یافت و پس از آن به طور کامل متوقف شد،…

به‌طوری که در سال جاری هیچ تسهیلاتی برای طرح نوسازی خودروهای سواری در نظر گرفته نشد، این در حالی است که علاوه بر خودروهای سواری هنوز تسهیلات هزار میلیاردی نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل باری نیز به این طرح اختصاص نیافته است.

به گفته محسن نصیری، مجری طرح نوسازی ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل و مصرف سوخت، بر اساس مصوبه مذکور، دولت بانک مرکزی را مکلف به تامین خط اعتبار برای نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی و خودروهای سواری کرد، اما در سال جاری بانک مرکزی خط اعتباری برای طرح نوسازی خودروهای سواری در نظر نگرفته و در خصوص خودروهای عمومی نیز با وجود در نظر گرفتن تسهیلات تاکنون اقدامی صورت نداده است.

نصیری در ادامه اظهار داشت: براساس قانون توسعه حمل‌و‌نقل عمومي و مديريت مصرف سوخت مقرر شده تا هر ساله تسهیلات در نظر گرفته شده برای طرح نوسازی به تدريج کاهش یابد به طوری که تا سال 90 تسهیلات به طور کامل متوقف شود اما با وجود مفاد در نظر گرفته شده در قانون مذکور بانک مرکزی در سال جاری اقدام به حذف تسهیلات برای طرح نوسازی خودروهای سواری کرده است. نصیری در پاسخ به این پرسش که با توجه به شرایط به وجود آمده در سال جاری وضعیت پرداخت تسهیلات در سال آینده چگونه خواهد بود، افزود: به طور حتم در سال آینده نیز بانک مرکزی برای خودروهای سواری خط اعتبار در نظر نخواهد گرفت به همین منظور سعی مسوولان ستاد در این است که حداقل برای خودروهای عمومی خط اعتباری در نظر گرفته شود، هر چند تسهیلات سال جاری نیز هنوز از سوی بانک مرکزی برای طرح نوسازی ناوگان باری پرداخت نشده است.

© دنیای اقتصاد

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار خودروهای فرسوده به این صفحه مراجعه نمایید

 1. majid
  2010/01/02 در 00:24

  از بی درایتی شماست بانک مرکزی هم فهمیده که اگر اعتباری هم تخصیص بده شما تا دل و جیگر مردم رو تو دهنشون نیارین ماشین جایگزین تحویلشون نمیدین.

 2. علي
  2010/01/02 در 11:19

  واي به حال اين مردم كه گرفتار اين دولت بي كفايت شدند هر روز صبح كه از خواب بيدار ميشيد يه طرح ميديد اين نشد مملكت…..

 3. زهرا
  2010/01/08 در 18:42

  تاکی مردم باید تاوان بی کفایتی وبی درایتی شمارابدن حداقل سعی کنین یک همی باهم هماهنگ
  باشین

 4. امین
  2010/01/09 در 17:38

  واقعا مسخره است !!! مصوبه هایی که تصویب میشن اما مثل آب خوردن اجرایی نمیشن
  نزدیک یه ساله ماشینمونو که عصای دستمون بود اسقاط کردیم و به جاش تیر های متناقض از این موصبه رو دنبال میکنیم عجب بلایی سر خودمون آوردیم !!!
  آهای آقای رویانیان به داد مردم فریب خورده برس

 5. امین
  2010/01/10 در 19:05

  امروز 20 دی ماه 1388 از سایت تبصره 13 این خبر نقل شده : شيوه نامه تسهيل روند اسقاط خودروهاي فرسوده با بانك مركزي امضاء شد
  رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور از امضاء شيوه نامه روند اسقاط خودروهاي فرسوده با بانك مركزي خبرداد و گفت : با اجرا شدن اين شيوه نامه روند اسقاط خودروها ي فرسوده شفاف شده و با سرعت بيشتري ادامه مي يابد .

  به گزارش پايگاه اطلاع رساني ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور سردار محمد رويانيان با تقدير از اقدام بانك مركزي در زمينه همكاري براي تسهيل در از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده گفت : با همكاري و ابلاغ رييس محترم بانك مركزي و پيگيري هاي مستمر قائم مقام ايشان خوشبختانه شيوه نامه مربوط به روند اسقاط خودروهاي فرسوده امضاء شد و لذا تقاضا داريم تا مديران بانك هاي عامل با هماهنگي ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت هرچه سريعتر به منظور برون رفت از وضعيت فعلي از رده خارج نمودن خودروهاي فرسوده به اقدام بانك مركزي پاسخ مثبت داده و با عملياتي نمودن شيوه نامه اقدامات لازم را جهت تسريع در پرداخت تسهيلات به دارندگان خودروهاي فرسوده بعمل آورند .

  وي در توضيح فرآيند اين شيوه نامه گفت : در اين شيوه نامه فرآيند كار اسقاط خودروهاي فرسوده شفاف شده و از سرگرداني نمايندگان خودرو سازان و بانكها جلوگيري مي شود و هركدام از اين بخش ها بصورت شفاف فعاليت خود را ادامه مي دهند .

  رييس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت ادامه داد : اخذ وام در زمينه جايگزين كردن خوروهاي فرسوده ملزم به طي شدن پروسه قانوني خود است و لذا كساني كه مايل به طي كردن اين پروسه نيستند و قصد استفاده از تسهيلات را نيز ندارند مي توانند با از رده خارج كردن خودروي فرسوده خود فقط از كمك بلاعوض دولت استفاده كنند كه اين اقدام زمان بر نبوده و به سرعت انجام مي شود .

  لازم به ذكر است كه بزودي در زمينه شيوه نامه فوق كه فعاليت بانكهاي عامل ، خودروسازان، نمايندگي هاي خودرو و مراكز اسقاط را بطور كامل شفاف مي كند ، اطلاع رساني لازم بعمل مي آيد
  اما خدا میدونه این روند به اصطلاح تسهیل کی و کجاو چه کسی اجراییش میکنه ! الله اعلم

 6. 2010/01/27 در 11:59

  اگه کسی ماشین فرسوده خارجی داره من دنبال یه ماشین واسه استفاده شخصی میگردم و میتونم با قیمت بالاتر از طرح تعویض بخرم. بیشتر دنبال ماشین آلمانی یا آمریکایی هستم ولی اگر چیز دیگری هم باشه مشکلی نیست.
  اگه کسی خواست مدل و عکس ماشینشو واسم بفرسته: pr0gramm3rz@yahoo.com

 1. No trackbacks yet.
دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: