خانه > اخبار داخلی, بازار خودرو > پرايد و پژو بيش از 80 درصد بازار را قبضه كرده‌اند

پرايد و پژو بيش از 80 درصد بازار را قبضه كرده‌اند

بررسی وضعيت بازار خودرو كشور در 9 ماهه امسال نشان می‌دهد كه نزديک به 95 درصد از بازار خودروهای سواری كشور در اين مدت در اختيار تنها چهار برند بوده است.

بر اين اساس تا پايان آذرماه امسال 845 هزار و 427 دستگاه انواع خودروهای سواری در كشور توليد شد كه نزديك به 95 درصد از اين توليد در اختيار چهار برند پژو، پرايد، تندر90 و سمند بوده است.

بر اين اساس بيشترين سهم از بازار داخلی خودروهای سواری در اين مدت مربوط به انواع مدل‌های پرايد (سايپا و پارس خودرو) با 47 درصد بود.

بعد از پرايد نيز انواع مدل‌های پژو (ايران خودرو) سهمی 36.5 درصدی را از بازار خودروهای سواری كشور به خود اختصاص دادند؛ بنابراين می‌توان به‌راحتی متوجه شد كه در 9 ماهه سال جاری حدود 83.5 درصد از بازار خودروهای سواری ايران فقط در اختيار دو برند پرايد و پژو بوده است.

اما به‌غير از پرايد و پژو، در اين مدت برندهای سمند (ايران خودرو) و تندر90 (ايران خودرو و پارس خودرو) نيز به ترتيب 8.9 و 2.6 درصد از سهم بازار خودروهای سواری كشور را به خود اختصاص دادند.

در 9 ماهه امسال توليد داخلی انواع پرايد، پژو، سمند و تندر90 به ترتيب به 397 هزار و 734 دستگاه، 308 هزار و 911 دستگاه، 75 هزار و 31 دستگاه و 22 هزار و 429 دستگاه رسيد.

انحصار پابرجا ماند

در 9 ماهه سال گذشته سهم انواع پرايد در بازار خودروهای سواري كشور به حدود 47.7 درصد، سهم انواع پژو به رقم 33.8 درصد و سهم خودروهای سمند و تندر90 نيز به ترتيب به 7.8 و 5.6 درصد رسيده بود و در مجموع 94.9 درصد از كل بازار خودروهای سواری كشور متعلق به اين چهار برند بود.

بنابراين با مقايسه وضعيت كنونی بازار خودروهای سواری كشور با مدت مشابه در سال گذشته می‌توان نتيجه گرفت كه انحصار در بازار داخلی خودروهای سواری فرق چندانی نکرده است.

البته آمار ارايه شده در مورد وضعيت بازار خودروهای سواری در كشور بدون احتساب آمار مربوط به خودروهای وارداتی بوده كه اگر اين آمار را نيز لحاظ کنيم، تغيير فاحشي در محاسبات انجام شده رخ نمی‌دهد.

© منبع خبر

Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: