خانه > اخبار داخلی > جزئيات طرح جديد جايگزينی خودروهای فرسوده با وام 5 تا 10ميليون تومانی

جزئيات طرح جديد جايگزينی خودروهای فرسوده با وام 5 تا 10ميليون تومانی

قائم مقام ستاد نوسازي ناوگان حمل و نقل كشور با تشريح جزييات نوسازي خودروهاي فرسوده گفت: اجراي اين طرح همزمان با دهه فجر آغاز خواهد شد و بر اين اساس صاحبان خودروهاي فرسوده از تسهيلات 5 تا 10 ميليون توماني بر اساس نوع خودروي جايگزين با سود 12 درصدي برخوردار مي شوند.

به گزارش خبرگزاري فارس، حسين هاشمي صبح سه شنبه – 6 بهمن 1388 – در يك نشست خبري با تشريح جزييات مرحله جديد طرح خروج خودروهاي فرسوده گفت: در اين طرح 160 هزار دستگاه خودروي فرسوده توسط ايران خودرو تبديل به نو خواهند شد.

وي با بيان اينكه در طرح جديد اسقاط خودروهاي فرسوده تسهيلات بانكي بر اساس نوع خودروي جايگزين در سه نوع 50، 70 و 100 ميليون ريالي با سود بانكي 12 درصد به متقاضيان ارائه خواهد شد، افزود: ارزش گواهي اسقاط هر دستگاه خودروي فرسوده يك ميليون تومان پيش بيني شده كه از مبلغ كل خودروي جايگزين كسر خواهد شد.

وي ادامه داد: متقاضي پس از تحويل خودروي فرسوده، پيش فاكتور و نوع خودروي انتخابي خود را به يكي از شعب بانكها معرفي و پس از تكميل پرونده براي دريافت خودرو به نمايندگي ايران خودرو مراجعه و پس از 10 روز كاري خودروي خود را تحويل مي‌گيرد.

هاشمي در مورد اجراي طرح اسقاط خودروهاي فرسوده با پرداخت تسهيلات توضيح داد: اولويت اين طرح با خودروهاي مدل 1356 و پايين تر است و وانت‌هاي با تناژ يك تن و يا پايين تر نيز مشمول اين طرح مي‌شوند.

وي ادامه داد: صاحبان چنين خودروهايي تا پايان امسال فرصت دارند براي اسقاط خودروي خود اقدام كنند كه در صورت عدم انجام اين كار از تردد چنين خودروهايي جلوگيري و كارت سوخت آنها باطل خواهد شد.


وي گفت: 265 هزار دستگاه سواري و وانت مدل پايين‌تر از 1356 در كشور تردد دارند كه استان تهران بيشترين سهم را به خود اختصاص مي‌دهد و پس از آن اصفهان، خراسان رضوي، كرمان، آذربايجان شرقي و فارس در رده‌هاي بعدي قرار دارند و اين شش استان بيش از 50 درصد خودروهاي فرسوده كشور را در خود جاي داده اند.

هاشمي با اشاره به اينكه بانكها موظفند طي يك هفته پس از تكميل پرونده متقاضيان، چك خريد خودرو را در وجه ايران خودرو صادر كنند، گفت:‌ در اين زمينه مذاكره با بانك هاي تجارت و ملت نهايي شده و با بانك هاي ديگر نيز در حال مذاكره هستيم.

وي توضيح داد: سند خودرو، تسهيلات و اسناد خودرو به نام متقاضي صادر مي شود و سند در وجه بانك يا خودروساز نخواهد بود.

به گفته وي فقط خودروهاي با پلاك ملي مي توانند در اين طرح شركت كنند و بر اساس توافقي كه با بانك صادرات صورت گرفته 30 هزار فقره تسهيلات نيز براي نوسازي تاكسي‌هاي فرسوده اختصاص خواهد يافت.

وي تصريح كرد: در حال حاضر 35 هزار دستگاه تاكسي فرسوده در كشور با عمر بيش از 10 سال در حال تردد است و تاكنون 60 هزار دستگاه تاكسي نوسازي شده است.

وي با بيان اينكه اولويت اجراي اين طرح با تاكسي‌هاي مدل 1374 به پايين است، اظهار داشت: صاحبان تاكسي‌هاي فرسوده مي‌توانند از هفته آينده به سازمان تاكسي‌راني مربوطه در شهر خود مراجعه و براي نوسازي خودروي فرسوده اقدام كنند.

به گفته هاشمي صاحبان تاكسي هاي مدل 1374 به پايين مي‌توانند از هفته آينده براي برخورداري از تسهيلات 5 ميليون توماني با نرخ سود 7 درصد اقدام كنند.

وي ادامه داد: براي از رده خارج شدن تاكسي‌هاي مدل 1375 به بالا نيز برنامه ريزي شده كه به زودي اعلام خواهد شد.

وي با بيان اينكه صاحبان تاكسي هاي فرسوده مي‌توانند از تسهيلات 5 ميليون توماني با نرخ 7 درصد برخوردار شوند، گفت: در اين مورد با بانك هاي سپه، صادرات و تجارت مذاكره شده است.

قائم مقام ستاد نوسازي ناوگان حمل و نقل كشور در ادامه با بيان اينكه خودروهاي فرسوده دولتي نيز مشمول طرح اسقاط خودروهاي فرسوده مي‌شوند، تصريح كرد: به اين ترتيب 50 هزار دستگاه خودروي دولتي فرسوده از رده خارج خواهد شد كه هم اكنون ليست تمام اين خودروها تهيه شده و به منظور سرعت بخشي به اجراي اين طرح، دستگاه هاي دولتي موظفند پيش از اقدام به خريد خودروي جديد، خودروهاي فرسوده خود را براي اسقاط تحويل دهند.

وي ادامه داد: به ازاي اسقاط هر كيلو خودروي فرسوده دولتي 80 تومان توسط مركز اسقاط به حساب دستگاه هاي دولتي واريز مي‌شود.

هاشمي در مورد خودروهاي فاقد پلاك ملي و داراي برچسب تسجيل نيز اظهار داشت: صاحبان اين خودروها مي‌توانند از طريق طرح نقدي نسبت به نوسازي خودروي خود اقدام كنند و يا با مراجعه به نمايندگي ‌هاي ايران خودرو و سايپا از طرح نقد و اقساط استفاده كنند.

وي همچنين از برنامه ريزي انجام شده براي تعويض 140 هزار دستگاه خودروي فرسوده توسط سايپا در آينده‌اي نزديك خبر داد و گفت: در اين طرح پرايد و وانت زامياد به متقاضيان تحويل داده خواهد شد.

وي تصريح كرد: به اين ترتيب تا پايان تير 89 مجموعا 300 هزار دستگاه خودروي فرسوده از رده خارج خواهد شد.

وي افزود: علاوه بر طرح اسقاط خودروهاي فرسوده از طريق پرداخت تسهيلات، طرح نقدي نيز اجرايي مي‌شود كه تاكنون بيش از 70 هزار نفر براي شركت در اين طرح ثبت نام كرده‌اند و 25 هزار خودرو نيز به اين روش اسقاط شده است.


روآ، وانت، 405 و سمند در سبد محصولات جايگزين

به گزارش فارس، علي اصغر سرايي نيا، معاون فروش و بازاريابي ايران خودرو نيز در اين نشست با اشاره به اينكه خودروهاي جايگزين توسط ايران خودرو در تهران طي 5 روز كاري و در شهرستانها طي 10 روز كاري به متقاضيان تحويل داده خواهد شد، گفت: در اين طرح خودروهاي روآ، وانت، پژو 405 و تمام مدل‌هاي سمند به متقاضيان عرضه خواهد شد، البته متقاضي آزاد است تا خودروهاي ديگري را نيز انتخاب كند ولي ممكن است مدت زمان تحويل آنها حدود يك ماه به طول بينجامد.

گفتني است روابط عمومي ستاد نوسازي ناوگان حمل و نقل كشور در پايان اين نشست با اعلام شماره تلفن 88514531 الي 4 دفتر هماهنگي مراكز اسقاط را جهت پاسخگويي به متقاضيان و حل مشكل آنها معرفي كرد.

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار خودروهای فرسوده به این صفحه مراجعه نمایید

 1. امین
  2010/01/27 در 08:19

  با سلام
  وقتی 8 ماه پیش اعلام کردند خودروهای شخصی بالای 25 سال فرسوده هستند و از تررددشون جلوگیری میشه و باید به مراکز اسقاط مراجعه و ثبت نام کنند ماها این کارو انجام دادیم ودر طرح جایگزین ثبت نام و ماشینمون رو تحویل مرکز اسقاط دادیم ! حالا !!!! بعد از گذشت 8 ماه از سردرگمی تو وب سایتهای تبصره 13 و خبرگزاریها اعلام میکنن فقط خودروهای مدل 56 و پایینتر وام و تسهیلات جایگزینی ده میلیون تومانی میگیرند !!!! و امثال من باید چیکار کنند ؟ پس مدلهای 57 تا 62 که فرسوده اعلام شدن و فقط یه گواهی اسقاط الان دستشونه و منتظر طرح جایگزینن چی ؟ من از این ماشین خرج زن و بچه میدادم و تا حالا بیکارم و روی ماشین مردم تو آژانس کار میکنم ! وام بازپرداختش خوبه اما ما ها چی کار کنیم؟

  • جاهد
   2010/02/07 در 12:11

   باید سماق بمیکید

 2. 2010/01/27 در 10:27

  خوب تکلیف خودروهایی که پلاک ملی ندارند و برچسب تسجیل گرفتند چی میشه؟مگه ما گناه کردیم که بهمون پلاک ملی ندادند.خوب بگین مدل 52 تا 56 و بقیه جز این مردم نیستن.تکلیف من که پیکان مدل 48 با برچسب تسجیل دارم چی میشه؟

 3. 2010/01/27 در 10:28

  هاشمي در مورد خودروهاي فاقد پلاك ملي و داراي برچسب تسجيل نيز اظهار داشت: صاحبان اين خودروها مي‌توانند از طريق طرح نقدي نسبت به نوسازي خودروي خود اقدام كنند و يا با مراجعه به نمايندگي ‌هاي ايران خودرو و سايپا از طرح نقد و اقساط استفاده كنند.
  این به نظرتون عدالته…………….

 4. 2010/01/27 در 12:01

  اگه کسی ماشین فرسوده خارجی داره من دنبال یه ماشین واسه استفاده شخصی میگردم و میتونم با قیمت بالاتر از طرح تعویض بخرم. بیشتر دنبال ماشین آلمانی یا آمریکایی هستم ولی اگر چیز دیگری هم باشه مشکلی نیست.
  اگه کسی خواست مدل و عکس ماشینشو واسم بفرسته: pr0gramm3rz@yahoo.com

 5. امین
  2010/01/27 در 14:56

  در اين شيوه نامه که نسخه اي از آن به ايرنا نمابر شد، آمده است: پيرو تصويب نامه شماره 61572/ت42596 تاريخ 20 خرداد ماه امسال درخصوص طرح نوسازي خودروهاي فرسوده و تفاهم نامه 17 آذرماه سال جاري به شرح ذيل اعلام شد:
  واژه‌هاي کليدي به جهت رعايت اختصار و سهولت در بيان مطالب از واژه‌هاي خلاصه شده استفاده شده است.
  شيوه نامه: چهارچوب تعيين شده جهت مشخص نمودن کليه مراحل اجرايي مرتبط با طرح و نقش هر کدام از عوامل اجرايي و افراد ذينفع.
  ستاد: منظور ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت.
  بانک: منظور بانک‌هاي ملي، ملت، صادرات، تجارت و سپه و شعب مربوطه
  شرکت: شرکت ايران خودرو.
  طرح: طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده موضوع اين شيوه نامه.
  1- کليات طرح
  الف) در اين طرح، 160 هزار دستگاه خودرو براساس انواع خودروهاي اعلام شده در سبد اعلامي از سوي ستاد با مشارکت شرکت به متقاضيان اين طرح که در نمايندگي‌هاي شرکت ثبت‌نام نموده و کليه مراحل اسقاط را بصورت کامل طي مي‌کنند، واگذار مي‌شود.
  ب) ميزان تسهيلات پرداختي از منابع بانک‌ها براساس نوع خودرو جايگزين در 3 تيپ 50، 70 و 100 ميليون ريالي با سود بانکي 12 درصد مي‌باشد.
  2- مراحل ثبت نام متقاضيان و فرآيند اجرايي طرح
  ثبت نام متقاضي در نمايندگي‌هاي مجاز شرکت و مراکز اسقاط خودرو
  1- در اين مرحله متقاضي با همران داشتن مدارک لازم (شامل سند خودرو، اصل کارت ملي مالک) به يکي از نمايندگي‌هاي تعيين شده ايران خودرو يا مراکز اسقاط، مراجعه و نسبت به ثبت نام در سيستم خودروهاي فرسوده به شرح ذيل اقدام مي‌کند.
  2- در حين ثبت نام مشخصات فردي مالک و خودروي مربوطه با اطلاعات موجود در سيستم خودروهاي فرسوده، راهور ناجا، ثبت احوال کنترل و به شرح ذيل عمل مي‌شود:
  الف) در صورت تاييد: پرينت فرم ثبت نام در سه نسخه از سيستم اخذ و متقاضي پس از ملاحظه و تاييد صحت اطلاعات ثبت شده نسبت به امضا اثر انگشت (در قسمت مربوطه) اقدام مي‌کند.
  ب) در صورت عدم تاييد متقاضي جهت رفع ابهام و اشکال به ناجا مراجعه مي‌نمايد.
  تبصره: شرايط ثبت نام
  الف) در اين مرحله صرفا خودروهاي سواري و وانت با مدل 1356 و پايين‌تر که داراي پلاک ملي (ايران) هستند ثبت نام مي‌شوند و هر متقاضي صرفا مجاز به ثبت نام يک دستگاه خودرو مي‌باشد.
  ب) عدم استفاده متقاضي از تسهيلات خودروي فرسوده و يا هرگونه منع قانوني براي اخذ تسهيلات (وام) خودرو
  3- تعيين سيستم مرکز اسقاط زمان مراجعه متقاضي
  در اين مرحله که حين ثبت نام صورت مي‌گيرد، سيستم براساس شرايط جغرافيايي محل سکونت متقاضي و همچنين استاندارد و ظرفيت مرکز اسقاط مربوطه، به طور خودکار نام و کد مرکز اسقاط و همچنين زمان مراجعه براي اسقاط خودرو را مشخص و در پرينت ارايه شده درج مي‌کند که پس از امضا و اثر انگشت متقاضي (موضوع قسمت ب بند 2) مسوول ثبت اطلاعات در سيستم (نمايندگي شرکت / مرکز اسقاط) قسمت مربوطه را با مهر و امضا تاييد و يک نسخه جهت بايگاني در محل ثبت نام نگهداري، نسخه دوم و سوم جهت مراجعه به مرکز اسقاط تحويل متقاضي مي‌گردد.
  4- مراجعه متقاضي به مرکز اسقاط تعيين شده جهت پذيرش و تکميل مدارک اسقاط خودروي فرسوده در اين مرحله متقاضي با همراه داشتن فرم ثبت نام موضوع بند 3 در زمان تعيين شده در فرم به مرکز اسقاط مربوطه مراجعه و پس از کنترل مدارک متقاضي و خودرو فرسوده با مندرجات فرم، خودرو توسط مرکز اسقاط پذيرش و قسمت مربوطه در فرم به مهر و امضا مرکز رسيده، يک نسخه در مرکز بايگاني و نسخه ديگر آن تحويل متقاضي مي‌شود.
  5- طي فرآيند اسقاط خودروي فرسوده
  در اين مرحله پس از پذيرش خودرو فرايند اسقاط خودرو در مرکز برابر روال تعريف شده انجام پذيرفته و پس از ثبت تاييديه کارشناسان راهور و مهر و امضا مرکز، گواهي اسقاط خودرو (برابر فرم پرينت شده) تحويل متقاضي مي‌گردد.
  6- مراجعه متقاضي به همراه برگه گواهي اسقاط خودرو به نمايندگي شرکت
  در اين مرحله به محض مراجعه متقاضي به نمايندگي شرکت اقدامات ذيل صورت مي‌پذيرد.
  الف) تعيين نوع خودروي جايگزين (به انتخاب متقاضي) و صدور پيش فاکتور با احتساب 10 ميليون ريال به عنوان آورده متقاضي از محل ارزش گواهي اسقاط
  ب) معرفي متقاضي به بانک جهت دريافت تسهيلات بانکي مربوطه
  7- مراجعه متقاضي با در دست داشتن پيش فاکتور و معرفي به نمايندگي شرکت جهت دريافت تسهيلات
  در اين مرحله متقاضي با در دست داشتن پيش فاکتور و معرفي نامه نمايندگي به بانک مراجعه و اقدامات ذيل صورت مي‌پذيرد:
  الف) تکميل پرونده جهت دريافت تسهيلات در بانک
  ب) واريز مبلغ ما به التفاوت قابل پرداخت توسط متقاضي (براساس مبلغ مندرج در پيش فاکتور)
  ج) انجام عمليات مالي مرتبط با بهاي خودرو به شرکت و تاييد (پرفراژ) پيش فاکتور و تحويل آن به متقاضي
  8- تحويل خودرو توسط نمايندگي شرکت به متقاضي
  در اين مرحله متقاضي با ارايه پيش فاکتور تاييد شده توسط بانک به نمايندگي، حواله دريافت خودرو را اخذ و ظرف مدت ده روز خودروي خود را از نمايندگي دريافت مي‌کند.پس مدلهای 1357 تا 1362 چیکار کنند؟ ماها که ماشینمونو تحویل مراکز اسقا دادیم چی؟

 6. علي
  2010/01/28 در 18:30

  طرح سايپا نقدي ….چرا سايپا طرحش اينقدر افتضاحه!!!!!!!!!!!!

 7. عباس
  2010/01/30 در 23:43

  اقای هاشمی ماشین من مدل 1977میباشد خودتان قانون کردیدکه خودروهایی که معاینه نمیتواند بگیرند به انها برگه تسجیل میدهند تاخودرودیگری جایگزین شودحالا چه شده قانونی که خودطرح کردید قبول ندارید من نیازمندبه خودروجایگزین هستم خداوکیلی مدتهاست صبرکردم تا اعلام کنند حالا که اعلام کردند طرح تسجیل خودتان غیرقانونی است این عدالته

  • عباس
   2010/01/30 در 23:46

   خواهش میکنم برای کسانیکه ورچسب تسجیل به انها دادید فکری بکنید

  • فرجاد
   2010/02/03 در 01:42

   ما هم مثل شما جناب آقای «عباس»!

   برچسب تسجیل دادن، معاینه فنی ندادند، بدون معاینه فنی هم که پلاک عوض نمیکنند…

 8. 2010/01/31 در 23:54

  آخرشم حکمت این برچسب را نفهمیدیم.خیلی خوب سر کارمون گذاشتین…….

 9. انصاري
  2010/02/02 در 13:52

  براي دريافت وام از بانك چه مدارك و چند ضامن نياز مي باشد؟

 10. فرجاد
  2010/02/03 در 01:40

  تکلیف خودروهایی که جایی براشون تعویض پلاک نمیکنند و هنوز با پلاک سفید قدیمی هستند چیست؟!
  بنز 220 مدل 1970 – هزارتا بامبول دراوردن موقع ملی شدن پلاکها (پرونده ت گم شده و…) از آخر هم عوض نکردن که نکردن..
  ترجیح میدیم این ماشین رو با کلی خاطره ای که ازش داریم توی این 18 سال نگه داریم حتی برای دکور! بدون کارت سوخت و مجوز تردد..

 11. 2010/02/04 در 14:43

  سلام من ماشینی مدل 1353پلاک قدیمی دارم که میگن دیگه تعویض پلاک نمیکنیم لطفا راهی پیش روی ما بگذارید جوابش را از طریق ایمیل می خوام

 12. یوسف
  2010/02/05 در 20:15

  مدتی است که خودروی ما اسقاط شده اما پیگیری ما برای دریافت خودرو از نمایندگی ایران خودرو بی ثمر بوده. چرا این همه دروغ از رسانه ! ا

 13. 2010/02/05 در 21:24

  سلام.فقط خسته نباشيد و در ضمن خيلي با حاليد.
  خوش باشيد
  هميشه سرزنده

 14. کارمندیان
  2010/02/07 در 01:19

  صاحبان شریف خودروی نجیب ژِیان چی کار بکنند که تحویل گرفته شوند ؟! کسی جواب ما را نمی دهد حتی 021482112 ایران خودرو که می خواهیم ازش خودرو بخریم

 15. جاهد
  2010/02/07 در 12:15

  من دارای پیکان مدل 57 هستم و برچسب تسجیل هم گرفتم .چرا دائم حرفها و سیاستها را عوض میکنید .تکلیف من چیست؟ را نباید بتوانم از تسهیلات 10 میلیونی استفاده کنم؟اگر وجدان دارید .جواب قانع کننده بدهید.اگر خودتان جای من بودید چه میکردید؟

 16. صغري محتشمي
  2010/02/08 در 10:17

  با سلام من هم متاسفانه مشكل مشابه دارم كه با داشتن خودروسوبارو مدل 55 13352 نوشهر11و عليرغم تاييد مراكز راهنمايي ايران خودرو از دريافت مداركم خودداري ميكند . چرا اعلام رسمي رسانه ها را ايران خودرو نمي پذيرد بالاخره تكيف چيست ؟ مگر قرار نيست خودروي فرسوده تعويض و جايگزين شود؟
  لذا بنده از همين جا ثبت نام ميكنم صغري محتشمي غلامحسين ش=ش 530

 17. مریم
  2010/02/08 در 12:07

  با سلام چرا مساوات را بر قرار نمی کنید ؟ طوری عمل کنید که هم خدا راضی باشد هم خلق خدا. تعداد خودروهای فرسوده فاقد پلاک ملی انقدر نیست که ارائه وام به آنها به ضرر دولت باشد. پس چرا امید عده ای را ناامید می کنید؟ شما طرف مردم کم درآمدید یا طرف شرکت های خودروسازی؟

 18. 2010/02/09 در 20:35

  سلام
  در تاريخ13/11/1388براي تعقير فروش خودرو از نقدي به غير نقدي انصراف دادم و تا كنون از مركز اسقاط خودرو قزل حصار كرج هيچ جوابيدريافت نكردم لطفآراهنماي كونيد ضمنآ مدل خودرو پيكان مدا1355 ميباشد باتشكر

 19. 2010/03/11 در 16:15

  سلام دمتون گرم

 20. علی
  2010/03/30 در 23:47

  آقا تورو خدا یکی به ای آقایون بگه واسه خودروهای پلاک قدیمی یه فکری بکنن.آخه این انصافه مگه چقدر خودروی پلاک قدیمی تو کشوره.

 1. No trackbacks yet.
دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: