خانه > اخبار داخلی > پنج وعده عقب افتاده خودروسازان

پنج وعده عقب افتاده خودروسازان

آغازین روزهای سال 89 را در حالی پشت سر مي‌گذاریم که خودروسازی کشور با چند کار ناتمام در بطن خود روبه‌رو است‌، کارهایی که از سال گذشته روی دست خودروسازان داخلی باقیمانده و البته به سرانجام رسیدن همه آنها طی امسال نیز‌ چندان محتمل و قطعی به نظر نمي‌رسد.

«تجهیز همه خودروهای تولید داخل به ترمز ABS»‌، «تحویل مینیاتورهای ثبت نامي ‌به مشتریان»‌، «استارت تولید رانا»، «تولید خودرو جایگزین پیکان» و «تعیین تکلیف مشتریان معترض سایپا دیزل»‌، از جمله مهم‌ترین کارهای ناتمام سال گذشته‌، در خودروسازی‌ايران به شمار مي‌روند و قرار است تقریبا تکلیف همه آنها طی سال جاری مشخص شود‌، این در شرایطی است که «کاهش 20 درصدی تعرفه واردات خودرو» نیز که در واپسین روزهای سال گذشته به تصویب نمایندگان مجلس رسید‌، هنوز قطعی نیست و احتمال لغو آن وجود دارد.


جنجال ABS پایان مي‌یابد؟

اگرچه با توافقاتی که بین راهور ناجا و خودروسازان طی سال گذشته انجام گرفت‌، جنجال نصب ترمز ABS (ضد قفل) هم اکنون به طور موقت‌، پایان یافته است‌، اما هنوز هم نمي‌توان با قطعیت درباره ختم‌اين جنجال‌، صحبت به میان آورد.

این عدم قطعیت از آنجاست که طبق وعده خودروسازان‌، بیشتر محصولات آنها طی سال جاری به‌اين ترمز مجهز خواهد شد، البته هیچ بعید نیست ماجرای پرحاشیه ABS‌، به سال بعد نیز کشیده شود.

در حال حاضر‌، آن طور که از اخبار بر مي‌آید‌، بین خودروهای فاقد ABS‌، تنها تندر-90 و پژو 206 تیپ 2‌، به‌اين سیستم‌ايمنی‌، مجهز و تجهيز باقی آنها به سال جدید حواله شده‌ است.

پلیس معتقد است نصب ترمز ضد قفل روی خودروهای داخلی‌، عاملی بازدارنده در تصادفات جاده‌ای به حساب مي‌آید و خودروسازان باید‌اين سیستم‌ايمنی را روی محصولات خود نصب کنند‌،‌اين در شرایطی است که خودروسازها چندان اعتقادی به‌اين موضوع نداشته و معتقدند نصب ترمز ABS‌، نه تنها تاثیر چندانی بر کاهش تصادفات نخواهد گذاشت‌، بلکه چون‌اين سیستم‌، تولید داخل ندارد‌، سبب خروج ارز فراوانی از کشور خواهد شد.

هرچند هم اکنون در ماجرای ABS‌، آب‌ها از آسیاب افتاده‌، اما تقابل خودروسازان و پلیس بر سر‌اين داستان‌، سبب شد تا شماره‌گذاری برخی خودروها از جمله پژو 405 و تندر-90‌، حدود دو هفته متوقف و گرانی میهمان بازار آنها شود.


مینیاتور مي‌آید

سایپا هرچند قرار بود حدود 12 هزار مینیاتور ثبت نامي‌ در زمستان 87 را‌، طی نیمه دوم سال گذشته تحویل مشتریان دهد‌، اما مشکلاتی که در تامین قطعات‌اين محصول رخ داد‌، سبب شد تا تحویل مینیاتور‌، به اواخر بهار امسال موکول شود.

مسوولان سایپا اعلام کرده‌اند‌، تاخیر در تولید و عرضه مینیاتور‌، علاوه بر‌اينکه با تامین قطعات‌اين خودرو در ارتباط است‌، به مسائل کیفی آن نیز مربوط مي‌شود.

به گفته آنها‌،‌اين تاخیر چند ماهه سبب خواهد شد مینیاتورهایی که قرار است اواخر بهار امسال تحویل مشتریان شود‌، از درجه کیفی بالاتری برخوردار باشند.

مینیاتور را سایپایی‌ها‌، اولین محصول ملی خود مي‌دانند و در زمستان 86‌، از آن رونمایی کردند.

این خودرو که در کارخانه سامیار کاشان به تولید مي‌رسد‌، زمانی قرار بود به تدریج جای پراید را در سایپا بگیرد و حال‌اينکه سایپا هنوز هم در‌اين زمینه اصراری داشته باشد یا نه‌، پرسشی است که پاسخ آن بعدها مشخص مي‌شود.

اگرچه تحویل مینیاتورهای ثبت نامي‌طی سال جاری‌، موضوعی قطعی به نظر مي‌رسد‌، اما باید منتظر ماند و دید که‌اين محصول چه تیراژی را طی امسال در خودروسازی‌ايران‌، به نام خود ثبت خواهد کرد؟

راندن و ماندن رانا

رانا هم مانند مینیاتور‌، وعده‌اي باقیمانده از سال 88 است‌، با‌ اين تفاوت که قطعا امسال روانه بازار نخواهد شد و تنها شاید و فقط شاید ‌، وضعیت نهایی و تاریخ تولید احتمالی آن‌، طی امسال مشخص شود.

رانا که‌ايران خودرویی‌ها از آن با نام دومین محصول ملی خود یاد مي‌کنند‌، اواخر فروردین سال 88‌، همزمان با تودیع منوچهر منطقی از مدیرعاملی ‌ايران خودرو‌، رونمایی و قرار بود تا آخر‌اين سال‌، تولید آزمایشی آن آغاز شود‌، اما با تصمیم کادر مدیریتی فعلی ‌اين شرکت‌، پروژه رانا به حالت تعلیق درآمد و تولید آن منوط به بررسی‌های بیشتر شد.

ایران خودرویی‌ها معتقدند‌، تولید رانا‌، گران از آب در خواهد آمد و فعلا توجیه اقتصادی ندارد.

در‌اين زمینه حتی کارگروهی نیز برای بررسی هرچه بیشتر تولید رانا‌، تشکیل شد و قرار بود‌اين کارگروه نتایج بررسی‌های خود را طی سال گذشته اعلام کند‌، اما تاکنون خبری قطعی و نهایی در‌اين باب‌، به گوش نرسيده و مشخص نیست‌، دست آخر چه سرنوشتی گریبان ‌اين محصول را خواهد گرفت.

رانا با هزینه‌اي 9 میلیارد تومانی‌، در دوران مدیریتی منطقی‌، طراحی شده و طبق آخرین اظهارنظر‌ ايران خودرویی‌ها‌، هنوز «راندن و ماندن» آن‌، قطعی نشده است.

این خودرو قرار بود با قیمتی بین 10.5 تا 13 میلیون تومان روانه بازار داخل شود و در‌ آينده‌ای نزدیک‌، سهم عمده‌ای از صادرات ‌ايران خودرو را به خود اختصاص دهد.

جایگزین پیکان

کنار گذاشتن موقتی رانا از برنامه تولید‌ ايران خودرو‌، در شرایطی است که مسوولان ‌اين شرکت‌، تابستان سال گذشته‌، وعده تولید و عرضه خودرویی با کیفیت و زیر 10 میلیون تومان را به عنوان جایگزین پیکان‌، دادند و قرار شد تا تکلیف نهایی آن‌، طی سال گذشته روشن شود‌، اما سال به پایان رسید و تا به امروز‌، خبری قطعی در ‌اين زمینه از سوی ‌ايران خودرویی‌ها‌، به بیرون درز نکرده است.

هرچند گفته مي‌شود که جایگزین پیکان‌، از چین خواهد آمد‌، اما طبق آخرین اظهارنظر مسوولان ‌ايران خودرو‌، چند محصول مختلف از چند کشور مختلف‌، کاندیدای جانشینی پیکان به شمار مي‌روند و ‌اين شرکت در حال انجام تست‌های فنی و اقتصادی روی آنهاست.

ظاهرا قیمت زیر 10 میلیون تومان‌، کیفیت مناسب و مجهز بودن به سیستم‌های ‌ايمنی و همچنین مصرف سوخت کم‌، معیارهای اصلی ‌ايران خودرو در تولید و عرضه جایگزین پیکان‌، به شمار مي‌روند و حال‌ اينکه جمع همه‌اين معیارها در محصول مورد نظر‌، جمع شود‌، موضوعی است که باید برای یافتن پاسخ آن منتظر ماند.

ایران خودرویی‌ها پس از حذف پیکان‌، بازار خودروهای زیر 10 میلیون تومان کشور را تقریبا از دست دادند و پراید‌، یکه تاز‌ اين بازار شد و به همین دلیل است که آنها قصد دارند با عرضه جایگزین پیکان‌، بازهم در بازار خودروهای زیر 10 میلیون تومان‌، عرض اندام کنند.

کامیون‌های ژاپنی یا چینی؟

اینکه سایپادیزل کامیون‌های چینی را به جای کامیون‌های ژاپنی‌، به مشتریان خود فروخته یا مشتریان معترض در‌ اين زمینه‌، ادعاي بي‌مورد دارند نیز‌، موضوعی است طبق اعلام مدیرعامل سایپادیزل‌، طی سال جاری مشخص خواهد شد.

ماجرا از‌ اين قرار است که سایپادیزل کامیونی با نام دانگ فنگ را به مشتریان خود فروخته و برخی از اين مشتریان نسبت به کیفیت کامیون‌های موردنظر‌، بارها در مقابل مجلس شورای اسلامي ‌و دفاتر فروش ‌اين شرکت‌، به نشانه اعتراض‌، تجمع کردند و هر بار نیز با وعده بررسی اعتراض خود‌، به تجمعات پایان دادند.

اعتراض آنها در شرایطی است که مسوولان سایپادیزل معتقدند‌اين شرکت به هیچ عنوان وعده فروش «کامیون ژاپنی» به آنها نداده و ‌اين موضوع‌، از ذهنیت اشتباه خود مشتریان‌، ناشی شده است.

به گفته مدیرعامل سایپادیزل‌، کامیون‌های «دانگ فنگ»‌، متعلق به شرکتی با همین نام در چین است و شرکت مورد نظر با یکی از تجاری‌سازان ژاپنی‌، به صورت جونت ونچر‌، همکاری مشترک دارد.

کش و قوس در زمینه اعتراض مشتریان سایپادیزل‌، تا جایی پیش رفت که مسوولان تصمیم گرفتند‌، کار گروهی را برای بررسی‌اين موضوع تشکیل و نتایج آن از سوی شورای اطلاع‌رسانی وزارت صنایع و معادن‌، در اسرع وقت اعلام شود.

این در حالی است که‌اين وعده نیز به سال جاری موکول شده و اتفاقا‌، رییس شورای اطلاع رسانی وزارت صنایع و معادن‌، خود مدیرعامل سایپادیزل است.

© حمیدرضا بهداد ، دنیای اقتصاد


Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: