خانه > اخبار داخلی > شرايط ثبت‌نام جديد طرح جايگزينی خودروهای فرسوده اعلام شد

شرايط ثبت‌نام جديد طرح جايگزينی خودروهای فرسوده اعلام شد

قائم مقام ناوگان نوسازي ستاد مديريت مصرف سوخت كشور ضمن اعلام شرايط ثبت‌نام جديد طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده، گفت: ظرفيت پذيرش اين طرح 40 هزار خودور است.

به گزارش ايسنا ، اميررضا رجبي شرايط ثبت‌نام طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده را اعلام كرد و گفت: ثبت‌نام در نمايندگي‌هاي مجاز ايران خودرو انجام مي‌شود و در صورت ضرورت و نياز بنا به تشخيص ستاد از مراكز اسقاط نيز براي اين منظور استفاده خواهد شد.

وي در توضيح شرايط خودروهاي فرسوده مشمول طرح جايگزيني نيز گفت: خودروهاي با پلاك منطقه‌اي (ايران) مدل خودروي فرسوده مشمول 1354 تا 1358 شمسي و يا 1975 تا 1979 ميلادي كه سند قطعي به نام مالك خودروي فرسوده است شامل اين طرح مي‌شوند.

رجبي تاكيد كرد: برابر آيين‌نامه‌هاي مصوب شرط پذيرش خودرو در مركز اسقاط و استفاده از تسهيلات جايگزيني خودرو، ورود خودرو با موتور روشن به مركز اسقاط است و خودروهاي جايگزين شامل خودروهاي تعريف شده در سبد خودرويي از سوي شركت ايران خودرو مي‌شود كه در شيوه‌نامه اجرايي طرح توضيحات آن ارائه مي‌شود.

وي يادآور شد كه خودروي با كاربري سواري فقط مي‌تواند خودروي جايگزين سواري انتخاب كند، ولي خودروي فرسوده با كاربري وانت مي‌تواند خودروي جايگزين سواري و وانت را انتخاب كند.

قائم مقام ناوگان نوسازي ستاد مديريت مصرف سوخت كشور همچنين مهلت ثبت‌نام در اين طرح را از تاريخ 25 خرداد ماه تا 31 خرداد ماه اعلام كرد و گفت: ثبت‌نام صرفا در سايت WWW.FARSOODE.ORG و از طريق نمايندگي‌هاي مجاز صورت مي‌گيرد و ظرفيت پذيرش خودرو در اين مرحله 40 هزار دستگاه خودرو خواهد بود.

رجبي اضافه كرد: انتخاب مركز اسقاط به صورت سيستمي توسط ستاد انجام مي‌شود و نمايندگي‌هاي شركت ايران خودرو امكان و حق هيچ‌گونه دخالت در انتخاب مركز اسقاط و اعلام به متقاضي را ندارند.

وي تصريح كرد: متقاضيان پس از ثبت‌نام و تاييد اطلاعات، به صورت سيستمي در ليست فراخوان مراكز اسقاط مجاز قرار گرفته و از طرف مركز اسقاط با متقاضي تماس گرفته مي‌شود و سپس متقاضي خودروي خود را تحويل مركز اسقاط خواهد داد، پس از اسقاط خودرو و براي اخذ پيش فاكتور نمايندگي موظف به تماس با متقاضي براي مراجعه به نمايندگي خواهد بود.

رجبي يادآور شد كه برابر مصوبات موجود ثبت‌نام جديد به خودروهاي بالاي 35 سال (مدل 1353 و پايين‌تر و 1974 و پايين‌تر) هيچگونه تسهيلاتي تعلق نمي‌گيرد و گواهي اسقاط آن‌ها ارزش ندارد.

قائم مقام ناوگان نوسازي ستاد مديريت مصرف سوخت كشور گفت: برابر مقررات هر متقاضي فقط يك بار حق استفاده از تسهيلات جايگزيني خودروهاي فرسوده را دارد، لذا متقاضي دريافت خودروي جايگزين نبايد قبلا از تسهيلات جايگزيني خودروي فرسوده استفاده كرده باشد و در صورت عدم توجه و محرز شدن دريافت تسهيلات قبلي توسط متقاضي، ثبت‌نام متقاضي در هر مرحله (حتي بعد از اسقاط خودرو) باطل و مسووليت آن به عهده فرد خواهد بود.

رجبي خاطر نشان كرد كه شرايط تسهيلات برابر شيوه‌نامه اجرايي است و در صورتي كه از سوي مراجع ذيربط تغييري در شرايط تسهيلات به وجود آيد، ملاك عمل آخرين دستورالعمل‌ ابلاغي خواهد بود.

وي در عين حال با تاكيد بر اين كه ثبت‌نام در اين طرح رايگان بوده و نمايندگي‌ها حق دريافت هيچ گونه وجهي را ندارند و افزود: در صورت شكايت و يا هر گونه سوال شماره تلفن 48214821 ـ 021 مركز تماس شركت ايران خودرو آماده پاسخگويي خواهد بود.

به گزارش ايسنا، وي همچنين در توضيح نحوه و شرايط دريافت تاكسي جايگزين متقاضيان در طرح نوسازي تاكسي‌ها و مسافربرهاي شخصي نيز گفت: مسافربرهاي شخصي كه تا پايان سال 1388 خودروهاي خود را اسقاط كرده‌اند و تاكنون مبلغي به حساب خودروساز واريز نكرده‌اند، با قيمت و شرايط سال 1388 تاكسي جايگزين خود را تحويل مي‌گيرند اما متقاضيان طرح نوسازي تاكسي كه در سال 88 در قبال دريافت پيش فاكتور به حساب خودروساز واريز وجه داشته‌اند مي‌توانند با همان قيمت و شرايط سال 1388 تاكسي خود را در سال 1389 تحويل بگيرند.

وي اضافه كرد: مسافربرهاي شخصي طرح دريافت تاكسي مدل 1373 ـ 1379 كه در سال 1388 در قبال دريافت پيش فاكتور بخشي از وجه (بيش از10 ميليون ريال) را به حساب خودروساز واريز كرده‌اند با همان قيمت و شرايط سال 1388 تاكسي خود را دريافت مي‌كنند.

قائم مقام ناوگان نوسازي ستاد مديريت مصرف سوخت كشور افزود: متقاضيان طرح نوسازي تاكسي كه در سال 1388 مابه‌التفاوت وجه تاكسي را در بانك تكميل كرده و بانك عامل در سال 1389 بر اساس پيش فاكتور سال 1388 مبلغ وام و وجه تاكسي را به حساب خودروساز واريز كرده و مالك تاكسي در حال پرداخت اقساط است، اين گروه نيز برابر قيمت و شرايط سال 1388 تاكسي خود را تحويل مي‌گيرند.

وي تاكيد كرد كه گروه‌هاي فوق‌ حداكثر تا پايان تيرماه سال 1389 فرصت تكميل فرايند و دريافت تاكسي را دارند.

قائم مقام ناوگان نوسازي ستاد مديريت مصرف سوخت كشور خاطرنشان كرد: ميزان تسهيلات ارائه شده براي اين طرح وام‌هاي پنج، هفت و10 ميليون توماني متناسب با نوع خودرو خواهد بود و در عين حال براي تاخير در تحويل خودروساز نيز همانند طرح‌هاي قبلي جريمه در نظر گرفته شده است.

وي همچنين در ادامه اين جلسه از برنامه‌ريزي‌ صورت گرفته براي نوسازي ناوگان وانت‌بارها خبرداد و يادآور شد: 15 هزار وانت بار با همكاري بانك ملي و بانك ملت و گروه «زامياد» و پنج هزار وانت بار نيز با همكاري گروه «بهمن» و بانك ملي براي نوسازي به زودي اقدام خواهند كرد.

رجبي ادامه داد: وام اختصاص يافته براي اين طرح نيز بين هفت تا 10 ميليون خواهد بود.

وي در ادامه از همكاري بخش خصوصي براي نوسازي خودروهاي فرسوده خبر داد و گفت: در مرحله اول پنج هزار خودرو از اين طريق اسقاط و جايگزين خواهند شد كه شرايط آن به زودي اعلام مي‌شود.

وي همچنين در مورد مراجعه دارندگان خودروهاي بالاي 35 سال عمر كه متعلق به سال‌هاي 1353 و قبل از آن هستند، خواست تا كه تا 15 تيرماه نسبت به تكميل روند ثبت‌نام‌هاي قبلي خود اقدام كنند چرا كه اين طرح مشمول گروه‌هايي مي‌شود كه قبلا در طرح‌هاي قبلي ثبت‌نام داشته‌اند و ديگر نمي‌توانند در طرح‌هاي آينده ستاد شركت داشته باشند.

قائم مقام ناوگان نوسازي ستاد مديريت مصرف سوخت كشور درادامه اعلام كرد كه از ابتداي سال جاري تاكنون 49 هزار دستگاه خودرو اسقاط و جايگزين شده و افزود: اين ميزان در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته كه 36 هزار دستگاه خودروي اسقاط شده است، افزايش قابل توجهي را نشان مي‌دهد.

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار خودروهای فرسوده به این صفحه مراجعه نمایید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: