خانه > اخبار خارجی > خودرویی كه عملكردی ‌شبيه ‌گياهان دارد

خودرویی كه عملكردی ‌شبيه ‌گياهان دارد

چه مي‌شود اگر ماشينی وجود داشته باشد كه شبيه گياه عمل كرده و سازگاری زيادی با محيط زيست و اكوسيستم داشته باشد؟ ماشينی ‌که بتواند (CO2)‌ دی‌اكسيدكربن را جذب كرده و از خروجي (اگزوز)‌ خود اكسيژن منتشر كند.


اين دقيقا همان چيزی است كه شركت صنايع اتومبيل‌سازی شانگهای (SAIC) در نمايشگاه اخير يعنی اكسپو 2010 در معرض ديد قرار داده است.

Yez، نام خودروی مفهومی طراحی شده توسط اين شركت است كه قادر به فتوسنتز دی‌اكسيدكربن موجود در هواست. اين عمل شباهت زيادی به آنچه گياهان انجام مي‌دهند، دارد.

اين خودرو همچنين به منظور تاكيد بر ايده‌ توليد محصولات سازگار با محيط زيست از طريق فرآيندهای گياه‌گونه است.

اين خودروی سبز نه‌تنها قادر به توليد نيرو از طريق فتوسنتز است بلكه می‌تواند از نيروی باد جهت حركت استفاده كند.

اين خودرو از فرآيند جادويی تبديل فتوالكتريكی خود به كمك آخرين تكنولوژی پنل‌های خورشيدی تعبيه شده در سقف خودرو برای حركت استفاده می‌كند.

تبديل نيروی باد هم از طريق توربين‌های بادی كوچك تعبيه شده در چرخ‌ها انجام می‌شود.

جذب دی‌اكسيدكربن و تبديل آن نيز به وسيله بدنه صورت مي‌گيرد. اين قسمت از بدنه از مواد فلزی ـ آلی خاصی ساخته شده كه دی‌اكسيدكربن و ملكول‌های آب موجود در هوا را جذب می‌كند.

به وسيله يك سری فعل و انفعالات شيميايی انرژی لازم برای حركت اتومبيل توليد شده و در باتری‌های ليتيم ‌ـ يون ذخيره می‌گردد.

اين خودرو 2 نفره بوده و جای اضافی بيشتری برای قرار دادن اسباب و وسايل ندارد.

البته اين خودرو مفهومی است و شايد حدود 20 سال زمان لازم باشد تا اين خودروی مفهومی به توليد برسد و در دسترس همگان قرار گيرد. شايد توليد اين خودرو به ما ايده‌هايی را نشان دهد كه در صورت بررسی دقيق و نظر انداختن به طبيعت اطراف خودمان بتوانيم راه‌هايی براي مبارزه با آلودگی و حل مسائل مربوط به آن بيابيم.

© مترجم: آتنا حسن‌آبادی – جام جم آنلاین

ویرایش: خبرنامه خودرو


Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: