خانه > اخبار داخلی > مروری بر مهمترین اخبار خودرویی هفته (9 مهر 89)

مروری بر مهمترین اخبار خودرویی هفته (9 مهر 89)

افشای نقش دو قطعه‏ساز داخلی در هدايت باندهای واردکننده قطعات بی‏کيفيت

انتشار اخباري مبني بر هدايت يکي از بزرگترين باندهاي واردکننده قطعات بي‏کيفيت به کشور توسط دو قطعه‏ساز داخلي داراي سهام در برخي خودروسازان، مهم‏ترين خبر خودرويي هفته گذشته را رقم زد.

به گزارش ايسنا ، در چند سال گذشته همواره اخباري مبني بر افزايش واردات قطعات بي‏کيفيت به کشور منتشر شده بود‏؛ با اين حال هيچگاه به نام و نشان واردکنندگان اين قطعات و موارد مصرف آنها اشاره نشده بود، اما در هفته گذشته خبري منتشر شد که نام و نشان واردکنندگان قطعات بي‏کيفيت را تا حدي افشا کرد.

طبق خبر منتشر شده، يكي از بزرگترين باندهاي واردات قطعات بي‌كيفيت چيني از سوي دو شركت قطعه‌ساز داخلي هدايت مي‌شود. اين دو شركت خود صاحب سهام برخي از خودروسازان داخلي بوده و با استفاده از قدرت و نفوذ خود توانسته‌اند قراردادهاي خاص و ويژه‌اي براي فروش قطعه منعقد كنند؛ به ‌گونه‌اي كه پس از امضاي قرارداد، قطعات بي‌كيفيت را با قيمت‌هاي پاييني وارد كرده و در اختيار خودروساز قرار مي‌دهند.

اين در حالي است که به گفته برخي قطعه سازان، هرگونه گفت وگويي در خصوص واردکنندگان قطعات بي‏کيفيت خطرناک بوده و تبعاتي به دنبال خواهد داشت و به همين دليل برخي قطعه‏سازان داخلي با وجود از دست دادن سهم بازار خود به دليل واردات قطعات بي کيفيت، در اين خصوص سکوت اختيار کرده ‏اند.


ادامه بررسی و تطبيق استانداردهای 55 گانه خودرويی

اما در خبر مهم ديگري در اين هفته اعلام شد روند بررسي و تطبيق استانداردهاي 55 گانه خودرويي همچنان ادامه داشته و فعلا نمي توان در خصوص توقف توليد خودروهاي فاقد استاندارد صحبت کرد.

طبق مصوبه شوراي سياستگذاري خودرو، توليد خودروهاي فاقد استانداردهاي 55 گانه بايد از ابتداي مهر متوقف مي شد، با اين حال علي رغم گذشت يک هفته از ابتداي مهر و پس از بروز گمانه‏زني‏هاي مختلف در اين زمينه، سخنگوي موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران اعلام کرد: با توجه به اين‌كه بررسي و تطبيق عمليات فيزيكي فرايندي زمان‌بندي شده را مي‌طلبد، برخي از خودروسازان در آخرين روزهاي مهلت مقرر مدارك كاري خود را به سازمان استاندارد ارايه دادند كه به لحاظ بازه زماني به شدت محدوديت ايجاد ‌كرد.

اين مستندات در دست بررسي و تطبيق مستندات با استانداردهاي 51گانه است و به زودي فهرست كاملي از خودروهاي تاييد شده و تاييد نشده به اطلاع مسوولان و شهروندان خواهد رسيد.

سايپا141 جديد و 131 جايگزين 141 قديم و صبا

در خبر ديگري در اين هفته معاون مديرعامل سايپا از توقف توليد سايپا 141 خبر داد.

مرتضي شفيعي در اين زمينه گفت: از ابتداي مهرماه توليد سايپا141 فعلي متوقف شده و از ابتداي دي ماه سايپا 141 جديد جايگزين آن خواهد شد.

به گفته وي، سايپا131 نيز از ابتداي سال 1390 جايگزين پرايد صبا خواهد شد. سايپا131 مدل ارتقا يافته و تقويت شده پرايد صباست كه تغييراتي در قواي محركه، بدنه، تزئينات داخلي، راحتي و زيبايي آن صورت گرفته و ايمني و استاندارد روز جهاني در آن لحاظ شده است.

احتمال توقف توليد محصولات پژو در ايران خودرو

همچنين در هفته گذشته قائم مقام مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو اعلام کرد که احتمال توقف توليد محصولات تحت برند پژو در اين شرکت وجود دارد.

‌به گفته ميرجواد سليماني، دو پلت فرم ملي در ايران خودرو توليد خواهد شد و پس از آن اگر مشتري خاصي براي برند پژو وجود داشته باشد، اين برند نيز در كنار برندهاي ملي ايران‏خودرو توليد خواهد شد.

پيش از اين نيز جواد نجم‌الدين – مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو – در مراسم افتتاح خط توليد سمند سرير گفته بود:‌ طراحي پلت‌فرم‌هاي جديد در ايران‌خودرو آغاز شده و تا سه سال آينده تمام خودروهاي ما داراي طراحي‌هاي جديد و برند ملي بوده و بقيه خودروها را از رده خارج مي‌كنيم.

آغاز مرحله جديد توليد موتور هيبريد

در اين هفته وزير صنايع و معادن از آغاز مرحله جديد توليد موتورهاي هيبريد خبر داد.

علي‌اكبر محرابيان در مراسم امضاي تفاهم‌نامه با معاونت علمي و فناوري رييس‌جمهور در اين زمينه گفت: با امضاي اين تفاهم‌نامه، پروژه طراحي موتورهاي هيبريدي وارد فاز جديدي شده و مراحل تجاري‌سازي و توليد انبوه آن پس از تكميل مطالعات انجام خواهد شد.

عرضه 90 درصد از قطعات غيراستاندارد توسط توليدکنندگان داخلي

اين هفته همچنين يك قطعه‌ساز مدعي شد 90 درصد از قطعات غير استاندارد توسط توليدكنندگان داخلي ساخته و به بازار عرضه مي‌شود.

به گفته مسعود عاقبتي، با توجه به تعرفه واردات قطعه و اعمال نظارت بر مبادي ورودي كشور، امكان ورود قطعات غير استاندارد خودرو وجود ندارد. اين قطعات معمولا توسط توليدكنندگاني توليد مي‌شود كه توليد خود را در بازار عرضه مي‌كنند.

Advertisements
دسته‌ها:اخبار داخلی
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: