خانه > اخبار داخلی, بازار خودرو > نگاهی به وضعیت قیمتها در بازار خودرو هفته (9 مهر 89)

نگاهی به وضعیت قیمتها در بازار خودرو هفته (9 مهر 89)

در روزهايي كه گران شدن طلا و افزايش نرخ ارز بازار كسب و كار عده‌‌اي را در تهران تعطيل و يا نيمه تعطيل كرده است، بازار خودرو نیز از این «تعطیلی طلایی» بی‌نصیب نمانده و بیش از پیش به رکود آن افزوده شده است.

آن‌طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت عنوان می‌کنند، ظاهرا جو رواني حاصل از شرايط موجود در بازار ارز و سكه تهران هرچند اندک، اما به هر حال بر بازار خودرو نیز تاثیر گذاشته است.

این موضوع البته در شرایطی است که بازار خودرو کشور، ماه‌ها است با تحریم مشتریان روبه‌رو است و خریدوفروش در آن، رونقی ندارد.با این وجود، البته نمودار کلی قیمت خودروهای داخلی به جز یکی دو مورد، کاهش خاصی را تجربه نکرده و حتی برخی خودروها با افزایش قیمت نیز مواجه شده‌اند. از بازار خودروهای خارجی نیز خبر می‌رسد که با محدود شدن واردات آنها به کشور، قیمت این نوع خودروها نیز رشدی چند میلیون تومانی را تجربه کرده است.با این‌حال، بازار وارداتی‌ها نیز کم‌رمق و کم مشتری به نظر می‌آید.

تندر ارزان شد

خودرو سرکش بازار کشور، این روزها آرام شده و با کاهش قیمت روبه‌رو است.

تندر-90 مدل E2که چندی پیش نرخی بالای 16 میلیون تومان را نیز در بازار تجربه کرد، طی یکی دو هفته گذشته حدود 200 هزار تومان ارزان‌تر به فروش رسید.

نکته قابل توجه اینکه در حال حاضر اختلاف قیمت تندر پارس خودرو و ایران خودرو، به 350 هزار تومان در بازار رسیده است.هم اکنون تندر پارس خودرو در مدل E2، 15میلیون و 850 هزار تومان بوده و مدل ایران خودرویی این محصول نیز 15 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. تندر E1 پارس خودرو نیز 14 میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد، حال آنکه E1 ایران‌خودرویی‌ها 13 میلیون و 850 هزار تومان خریدوفروش می‌شود.

ظاهرا عرضه بیشتر تندر به بازار، کاهش قیمت این خودرو را در پی داشته است.

مجموعه مستند رزمی ملاقات با اژدها (دوبله فارسی)


افزایش قیمت زانتیا و ریو

با وجود اینکه سایپایی‌ها اعلام کرده‌اند زانتیا هنوز از خط تولید آنها خارج نشده، اما بازار خودرو چیز دیگری می‌گوید.

عروس فرانسوی سایپا که آخرین روزهای میهمانی‌اش در جاده مخصوص را می‌گذراند، طی یکی دو هفته گذشته، با افزایش قیمتی چند صد هزار تومانی روبه‌رو شده است. زانتیا هم اکنون با نرخ 29 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.فعالان بازار، خبر توقف تولید زانتیا را دلیل اصلی افزایش قیمت این خودرو می‌دانند.زانتیا پس از این خبر، تاکنون حدود دو میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است.

از زانتیا که بگذریم، ریو نیز تحت تاثیر موضوع توقف صادرات شرکت کیاموتورز کره به ایران، این روزها افزایش قیمت را به خود می‌بیند.

این محصول کره‌ای، در پی انتشار این خبر، تا به امروز 300 هزار تومان گران شده و هم اکنون با نرخ 13 میلیون و 900 هزار تومان به فروش می‌رسد.ریو البته سابقه دار بوده و پیش‌ترها نیز به دلایل مختلف از جمله کمبود قطعات تولیدی، افزایش قیمت را تجربه و نرخ آن به مرز 15 میلیون تومان نیز نزدیک شده بود.سایپایی‌ها اعلام کرده‌اند، توقف صادرات کیا به ایران، فقط شامل خودروهای کامل (CBU) شده و بخش قطعات را در بر نمی‌گیرد.

به گفته آنها، تولید ریو مصون از این اقدام کیاموتورز خواهد بود!گرانی زانتیا و ریو در شرایطی است که پرتیراژترین محصول سایپا و البته خودروسازی ایران، روزهای آرامی را در بازار سپری می‌کند.پراید که پرفروش‌ترین و ارزان‌ترین خودرو تولید داخل به حساب می‌آید، هم‌اکنون در مدل بنزین سوز با همان نرخ چند ماه گذشته خود؛ یعنی هفت میلیون و 750 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

کاهش قیمت 207

پژو 207 آی، میهمان فرانسوی و تازه وارد ایران‌خودرو پس از سپری‌کردن روزهایی گران، طی یکی‌دوهفته جاری با کاهش قیمت روبه‌رو شد. 207 که جدیدترین محصول ایران خودرو به شمار می‌رود و عرضه کم آن باعث گرانی‌اش در بازار است، در مقایسه با روزهای ابتدایی عرضه به بازار، حدود 700 هزار تومان ارزان شده و هم اکنون با نرخ 17 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.این موضوع البته در شرایطی است که 207 همین حالا هم یک میلیون و 300 هزار تومان با نرخ کارخانه‌ای خود فاصله دارد.ظاهرا ایران خودرویی‌ها برای آنکه بازار پژو206 تحت تاثیر قرار نگیرد، قصد دارند «207 آی» را در تیراژی نسبتا پایین (20 هزار دستگاه در سال) به تولید برسانند. کاهش قیمت 207 در شرایطی است که دیگر میهمانان پژویی بازار (به استثنای پژو 407) ثبات قیمت را به خود می‌بینند.هم‌اکنون پژو 206 تیپ 2 قیمتی برابر با 14میلیون تومان دارد و پژو 405 بنزینی نیز 13 میلیون و 100 هزار تومان خریدوفروش می‌شود.در بخش صندوق‌دارها نیز، پژو 206 مدل V8درحال‌حاضر با نرخ 17 میلیون و 100 هزار تومان به فروش می‌رسد.V9 نیز که دنده اتومات است، قیمتی برابر با 19 میلیون و 500 هزار تومان دارد.

از بازار پارس نیز خبر می‌رسد که مدل بنزین‌سوز این خودرو در حال حاضر با نرخ 17 میلیون و 100 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

محدودیت واردات به کام ماکسیما

آن‌طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند، محدود شدن واردات خودروهای خارجی به کشور، بازار ماکسیما را تکان داده و فروش این خودرو را دو سه برابر کرده است.

ظاهرا مشتریان ایرانی با توجه به محدودیت واردات خودروهای خارجی، به سمت خودروهای لوکس داخلی رفته‌اند و از همین رو ماکسیما با رشد فروش روبه‌رو شده است.این موضوع البته نرخ ماکسیما را دستخوش تغییر خاصی نکرده و این مونتاژی پارس‌خودرو هم‌اکنون 39 میلیون و 275 هزار تومان در مدل اتومات قیمت دارد.نوع دنده‌ای این خودرو نیز دیگر مونتاژ نمی‌شود.

جهش چند میلیونی وارداتی‌ها

سری هم به وارداتی‌ها بزنیم.اگرچه خودروهای وارداتی طی چندماه گذشته و به دلیل محدودیت واردات، با رشد قیمتی چند میلیونی روبه‌رو شده اند، اما به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، مشتریان به این بازار نیز روی خوش نشان نمی‌دهند. ظاهرا با وجود کم شدن خودروهای خارجی در بازار، مشتریان تمایل چندانی به خرید آنها ندارند.دلیل این موضوع احتمالا از آن جهت است که مشتریان می‌ترسند با توجه به محدودیت واردات، در آینده با مشکل تامین قطعات خودروهای خارجی مواجه شوند.در حال حاضر تویوتا اوریون که 55 میلیون قیمت داشت، 62 میلیون تومان به فروش می‌رسد و نرخ تویوتا کمری نیز به 52 میلیون تومان رسیده است.هیوندایی آزرا نیز 56 میلیون تومان قیمت دارد و سوناتا نیز با نرخ 46 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.همه این خودروها طی چند ماه گذشته بین چهارتاپنج میلیون تومان گران شده‌اند.

© دنیای اقتصادنگاهی به قیمت برخی از خودروها در پنجشنبه هفته‌ای که گذشت

نرخ فروش خودروهای داخلی در بازار

نرخ فروش برخی خودروهای وارداتی و مونتاژی


Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: