خانه > اخبار داخلی > خودرو نفت سوز ایرانی تولید می شود

خودرو نفت سوز ایرانی تولید می شود

برای نخستین بار در دنیا، ایران خودرویی تولید خواهد کرد که به صورت دوگانه سوز، با سوخت بنزین و نفت سفید (نفت چراغ) کار می کند. 

مطالعه برای افزوده شدن این سیستم به خط تولید خودروهای ایران خودرو و سایپا در دستور کار قرار دارد.

روز یکشنبه ۳۰ آبان ۸۹ کارخانه تولید سیستم دوگانه سوز خودروها به نفت سفید و بنزین برای اولین بار در دنیا در اردبیل افتتاح و به بهره برداری رسید و از اول آذر ۸۹ تولید این سیستم به طور رسمی آغاز شد.

۲۳ اسفند ۱۳۸۸ مراسم رونمایی از اولین خودرو نفت سوز كشور با حضور استاندار اردبیل و رئیس صنایع و معادن این استان و مخترع اردبیلی این طرح مهندس برگزار شد.

 

پس از سهمیه بندی بنزین

در حاشیه این مراسم مهندس بی زبان مخترع اردبیلی این سیستم به خبرنگاران گفت: پس از سهمیه بندی بنزین به فكر خودرو نفت سوز افتادم و در مدت حدود یك سال آنرا طراحی و ساخته كرده ام. سامانه نفت سوز خودرو كه از چند قطعه و صفحه الكترونیكی ساخته شده به راحتی بر روی خودرو قابل نصب است. همچنین برای افزایش اكتان نفت نیز مكملی ساخته ام.

وی خاطرنشان كرد: این سامانه به صورت آزمایشی برروی یك خودرو پراید نصب شده و تاكنون حدود ۷۰ هزار كیلومتر به صورت آزمایشی و برای رفع ایرادات كاركرده است.

 

نصب از هفته آینده

مدیرعامل شرکت رسا پیشه آریا APK (مجری طرح) در مراسم راه اندازی کارخانه تولید این سیستم در اردبیل، تولید این سیستم را در راستای استفاده بهینه از انرژیهای نو برشمرد و اظهار داشت: این سیستم از هفته آینده آماده نصب برروی خودروهای بنزینی خواهد بود.

فرید اکبرزاده با بیان اینکه در حال حاضر این سیستم به تولید انبوه و صنعتی سازی رسیده است، به مهر گفت: کارخانه تولید سیستم دوگانه سوز خودرو به نفت، قادر است با توجه به قراردادهای منعقد شده روزانه ۳۰۰ دستگاه تولید و روانه بازار کند.

او با اشاره به فعال سازی چهار کارگاه نجاری، فلزکاری و الکترونیکی و نیز دو کارخانه بزرگ برای خط تولید افزود: این رقم در صورت نیاز داخل استان به بیش از سه هزار و ۵۰۰ دستگاه و با ثبت قرارداد در خارج از استان به پنج هزار مورد قابل افزایش می باشد.

 

آلودگی کم تر

مدیرعامل شرکت رسا پیشه آریا APK همچنین با اشاره به ویژگیهای فنی این سیستم بیان کرد: کاهش میزان مصرف سوخت، کاهش میزان آلاینده ها، ایمنی بالا، افزایش طول عمر موتور، مقرون به صرفه بودن، استفاده از مازاد تولید نفت کشور و… از جمله مهمترین ویژگی های این طرح است.

 

مصرف نصف می شود

وی با بیان اینکه در این طرح میزان سوخت با توجه به نوع خودرو بالغ بر ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است، ابراز داشت: به عنوان مثال خودروی پراید با ۴۰ لیتر نفت می تواند ۸۰۰ کیلومتر طی کند که برای هر ۱۰۰ کیلومتر پنج لیتر سوخت نیاز دارد که این میزان چشمگیر و قابل توجه است.

اکبرزاده با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی میزان آلایندگی در این نوع خودروها نسبت به خودروهای بنزینی متذکر شد: با نصب این سیستم در برخی خودروها میزان آلایندگی به بیش از دو سوم نیز کاهش یافته است.

وی کاهش میزان مصرف سوخت و آلاینده ها را در ارتباط با سیستم هوشمند ECU نصب شده بر این خودروها دانست و تاکید کرد: در صورت نصب این سیستم در خودروهای معمولی و بنزین سوز نیز این کاهش را شاهد خواهیم بود.

 

سهمیه ۴۰ لیتری نفت، لیتری ۱۶.۵ تومان

او استفاده بهینه از این انرژی را مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: بر اساس توافقات صورت گرفته با شرکت ملی فرآورده های نفتی کشور، مقرر شده در گام اول خودروهای دوگانه سوز نفتی، روزانه ۴۰ لیتر نفت با قیمت ۱۶۵ ریال از این شرکت دریافت کنند.

 

© آفتاب

Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: