خانه > اخبار داخلی > جزئيات سيستم توزيع بنزين و گازوئيل

جزئيات سيستم توزيع بنزين و گازوئيل

محمد رويانيان رييس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كه شنبه شب در برنامه فرصت شبكه سوم سيما درباره هدفمندكردن يارانه‌ها و حمل و نقل سخن مي‌گفت با بيان اينكه آقاي رييس جمهور موافق برخورد سخت در اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها نيستند و تلاش مي‌كنيم مسائل را با تعامل حل كنيم، اظهار داشت: مسائل مربوط به حمل و نقل در هدفمندي يارانه‌ها را هم به صورت نقطه‌اي و هم به صورت استراتژيك مديريت مي‌كنيم، چنانكه 102 برنامه در حمل و نقل براي پنج سال ديده‌ايم. 

 

بارنامه الكترونيك

وي در ادامه تاکید کرد: براي بارها از اين به بعد بارنامه الكترونيك صادر مي‌شود و بزرگ‌ترين توصيه ما به رانندگان حفظ خونسردي است، چراكه قيمت حمل بار را طوري تنظيم مي‌كنيم كه مبلغ پرداختي براي گازوئيل را جبران كند. به گزارش فارس، وي با تاكيد بر اينكه اگر جايي لاستيك‌گران شود سراغ آن مي‌رويم، تصريح كرد: اگر لازم شد در پايانه‌ها لاستيك و روغن توزيع مي‌كنيم؛ ممكن است دو روز قيمت دست لاستيك فروش باشد اما بلافاصله مديريت و قطع خواهد شد.

رييس ستاد مديريت حمل و ‌نقل و سوخت با بيان اينكه تمام تاكسي‌ها، وانت‌ها و آژانس‌‌ها سهميه دي ماه را دريافت مي‌كنند، اضافه كرد: سهميه با هر قيمتي داده ‌شود محاسبه كرده‌ايم چطور در قيمت كرايه تاثير مي‌گذارد. وي با بيان اينكه يكي دو روز آينده به اندازه 10، 15 روز گازوئيل 5/16 تومان شارژ مي‌شود، گفت: از رانندگان تاكسي، وانت و آژانس مي‌خواهيم كه قيمت افزايش نيابد چون تا پايان دي ماه سهميه 100 توماني را دريافت مي‌كنند. رويانيان اضافه كرد: 10 تا 15 روز مانده به پايان ماه آينده ميزان افزايش كرايه شهر به شهر به دقت اعلام مي‌شود و براي رانندگان كاميون‌ها و نوسازي ناوگان برنامه بسيار خوبي ديده شده است.

 

استمرار نظام سهمیه‌اي

وي اظهار کرد: سهميه فعلا استمرار دارد، چنانكه از دي ماه مردم دو سهميه مي‌گيرند يك سهميه 60 ليتري شخصي، 500 ليتري تاكسي و… كه سرجاي خود مي‌ماند، اما قيمت آن متفاوت است و يك سهميه هم كه مقداري كم شده اما قيمت آن 100 تومان است دريافت مي‌كنند. وي تاكيد كرد: اين ماه هر خودرو شخصي 110 ليتر شارژ مي‌شود كه نيمي از آن 100 توماني و نيمي با قيمت جديد است و براي ماه‌هاي ديگر هم خدا بزرگ است.

 

گازوئيل دو نرخي مي‌شود

رييس ستاد مديريت حمل‌ونقل و سوخت افزود: قيمت گازوئيل تغيير كرده و سهميه‌‌بندي مي‌شود و به مدت دو ماه علي‌الحساب سهميه از امشب (یکشنبه) در كارت كاميون‌ها و اتوبوس‌ها و ميني‌بوس‌ها ريخته مي‌شود. وي با بيان اينكه 588 هزار خودرو گازوئيل سوز داريم كه كارت آنها در يكسال گذشته كار كرده و به آنها سهميه مي‌دهيم، گفت: دو نوع قيمت گازوئيل داريم كه يكي بالا و ديگري كمتر از نصف آن است كه قيمت پايين‌تر را به حمل و نقل عمومي و كشاورزي مي‌دهيم. رويانيان اضافه كرد: 2500 ميني‌بوس را در طرح نوسازي داريم كه براي نوسازي آنها ستاد 3 ميليون تومان پرداخت مي‌كند، 20 ميليون وام مي‌گيرند، بخشي از قيمت توسط وزارت راه و بخش كمي نيز توسط خود افراد تامين مي‌شود، اما براي 40 تا 50 هزار ميني‌بوس در سال 90 برنامه داريم كه به خصوص در روستاها تحت حمايت قرار گرفته و تعويض شوند.

 

رانندگان خودسرانه عمل نکنند

وي در ادامه تصريح كرد: تا امروز خاضعانه صحبت كرديم، اما از امروز مشكلات موجود در جامعه حمل و نقل را رصد و با كمك هم برطرف مي‌كنيم چنانكه از فردا به دنبال پيگيري مشكلات ريز انواع بخش‌هاي ناوگان حمل و نقل خواهيم بود. وي تاكيد كرد: از امشب به بعد صحبت ما با جامعه 5/1 ميليوني رانندگان اين است كه هر چيزي در زنجيره خدمت آنها مشكل ايجاد مي‌كند آن را برطرف مي‌كنيم و خودسرانه كاري نكنند. رييس ستاد مديريت حمل‌ونقل و سوخت با بيان اينكه ما قصد داريم بيش از 100 هزار كاميون فرسوده را ظرف 3 سال نو كنيم، اظهار داشت: ممكن است بخشي از مشكلات را نديده باشيم اما تا كف جاده‌ها و پايانه‌ها براي رفع اين مشكلات خواهيم آمد.

 

سوختي كه در اين مدت مصرف شده از ذخاير قبلي بوده است

وي در ادامه تصريح كرد: سوختي كه تا اين مدت مصرف كرديم از ذخاير قبلي ما بوده و سوخت پتروشيمي را نيز ذخيره كرده‌ايم؛ البته بخشي از سوخت پتروشيمي وارد بنزين مصرفي مي‌شود چون اكتان آن از 100 و بالاتر از سوپر است و اكتان كلي بنزين مصرفي را بالا مي‌برد. رويانيان با بيان اينكه اكتان سوخت ما الان 87 است كه سال‌هاي گذشته 85 بود و در آينده به 90 مي‌رسد، گفت: كيفيت سوخت نسبت به 2 سال پيش پايين نيامده و بالا رفته است چنانكه اكتان سوخت استحصال شده پتروشيمي 100 از 100 است. وي با تاكيد بر اينكه يكي از وظايف عمده وزارت نفت حفظ كيفيت سوخت است، اظهار داشت: مونوكسيد كربن كه يكي از عوامل آلودگي است ناشي از سوختن ناقص در ماشين، آبگرمكن و بخاري است اما اصل مشكل به حركت نكردن هواي تهران در مدت زمان زياد بازمي‌گردد. رييس ستاد مديريت حمل‌ونقل و سوخت اضافه كرد: وزارت نفت نرم‌افزاري را در جايگاه‌ها نصب كرده كه امكان ارائه سوخت 3 نرخي را ارائه مي‌كند.

وي در ادامه گفت: پس از هدفمندي يارانه‌ها در اكثر شهرهاي بزرگ مترو راه مي‌افتد، راه‌آهن توسعه جدي پيدا مي‌كند، آزادراه‌ها افزايش مي‌يابند و ناوگان نوسازي مي‌شود؛ در عين حال سيستم‌هاي نوين مديريتي هوشمند كاربردي مي‌شود و جهش خوبي در حمل و نقل اتفاق مي‌افتد.

 

سی‌ان‌جی نيز دو نرخي مي‌شود

رويانيان در ادامه در پاسخ به پرسشي اظهار داشت: اخذ سفته براي تسهيلات خطوط اعتباري سوخت رانندگان ممنوع است، اما بعضي بانك‌ها كم لطفي كردند كه آقاي رييس‌جمهور ديروز به وزير اقتصاد دستور دادند ظرف 48 ساعت اين مشكل را برطرف كنند، اما رانندگان در مورد بانك‌ها يا شعبي كه تخلف مي‌كنند مي‌توانند يا به شعب اصلي يا به ما شكايت كنند. وي در ادامه تصريح كرد: CNG افزايش قيمت دارد و به 300 تومان مي‌رسد كه بعد از چند ماه دو نرخي مي‌شود و قيمت آن براي خودروهاي شخصي و عمومي متفاوت خواهد بود. وي افزود: قيمت بنزين سهميه‌اي 400 تومان و آزاد 700 تومان و قيمت گازوئيل سهميه‌اي كه براي حمل و نقل عمومي و كشاورزي استفاده مي‌شود 150 تومان و قيمت آزاد آن 350 تومان خواهد بود.

رييس ستاد مديريت حمل‌ونقل و سوخت اضافه كرد: در دي ماه امسال شخصي‌ها 110 ليتر و تاكسي‌ها 900 ليتر بنزين دريافت مي‌كنند كه نيمي از آن 100 توماني و نيمي 400 توماني است. رويانيان اظهار داشت: ميزان سهميه 400 توماني كه تا مدت زيادي ادامه دارد به اندازه سهميه پيشين است و ميزان سهميه 100 توماني دي ماه به طور متوسط 15 درصد از سهميه قبلي كمتر است. وي در ادامه با بيان اينكه 900 هزار نفر در سامانه وانت بارها

ثبت نام كرده‌اند كه در مرحله پايش و تحقيق قرار دارد، گفت: فعلا همه را مشابه ديده‌ايم اما از ماه آينده آنهايي كه حمل بار نمي‌كنند سهميه شخصي دريافت مي‌كنند. وي تاكيد كرد: قيمت اتوبوس و ميني‌بوس، مترو، هواپيما و قطار در سراسر كشور تغيير نمي‌كند، درصد افزايش كرايه ديگر خودروهاي حمل و نقل عمومي نيز منطقي خواهد بود.

 

© منبع خبر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: